reklama

Vláda zachrání Velkou pardubickou

11.06.2019

Foto: Ilustrační / DomácíSport.cz
Velká pardubická patří ke klenotům českého sportu. Je to událost, která přiková statisíce lidí k obrazovkám, což je u tohoto svým způsobem okrajového sportu velmi nezvyklé. Co by za to dali třeba veslaři či stolní tenisté...

Ale i tradice a velká sledovanost neznamená automaticky, že peníze se shánějí lehce. Po loňském odchodu generálního sponzora (Česká pojišťovna) se Dostihovému spolku, který Velkou pardubickou pořádá, nedařilo sehnat adekvátní náhradu. Když už se zdálo, že by mohlo dojít k nejčernějším scénářům, tzn. zrušení letošního ročníku, přišla spása od české vlády. Ministerstvo zemědělství poskytne závodu pět milionů. „Poskytnutá podpora přispěje k zajištění kvality programu a zachování jednoho z nejprestižnějších dostihů v Evropě, který je neodmyslitelně spjatý s Českou republikou. Finanční podporu poskytne městu Pardubice ministerstvo zemědělství formou dotace,“ uvádí v prohlášení ministerstvo zemědělství.

Letošní 129. ročník je tak zachráněn. Co se však týče dalších let, nejsou dotace od státu zajištěné. „Dohodu s ministerstvem máme prozatím na letošní rok, ovšem cílem je, aby Velká pardubická byla zařazena mezi významné sportovně-kulturní akce a dostihu se tak dostávalo podobné podpory jako například Karlovarskému filmovému festivalu nebo motocyklovým závodům v Brně,“ řekl ředitel Dostihového spolku Martin Korba.
Přesto se pořadatelé nadále snaží sehnat ještě pro letošek, ale hlavně pro další roky nového generálního sponzora. "Je to značka, která by měla nést jméno generálního partnera. Není nijak v rozporu, kdybychom někoho takového sehnali, že by se na financování víkendového dostihového festivalu, podílel sponzor i stát. Pořádání takové akce je nákladné. Navíc sehnat partnera pro jubilejní 130. ročník, který se poběží za rok, je pro nás výzva,“ řekl náměstek pardubického primátora Petr Kvaš.
Autor: Alex Neugebauer / DomácíSport.cz