reklama

Šilhavý to dokázal! Opět můžeme být hrdí na český národní tým

11.06.2019

Foto: Ilustrační / DomácíSport.cz
Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý si přál, aby jeho tým získal ze dvou domácích kvalifikačních zápasů s Bulharskem a Černou Horou plný počet bodů. To se mu splnilo. Dalším jeho přáním bylo, aby tým předvedl hru, za kterou mu budou fanoušci po zápase tleskat. I to se podařilo. Ne všechno bylo v těchto zmíněných zápasech dokonalé, ale přesto si Šilhavý a jeho parta zaslouží velké uznání. "Červnový sraz byl skvělý, máme šest bodů a skóre 5:1. Co si víc přát, to je sen. Zvládli jsme to skvěle," pochvaloval si Šilhavý.

I přes zranění několika opor (Bořek Dočkal, Vladimír Darida či Michael Krmenčík) a ukončení reprezentační kariéry (Theodore Gebre Sillasie) dokázal 53letý kouč dát dohromady úspěšnou sestavu.
Na postu brankáře jsme snad nikdy neměli slabinu, což potvrzuje i Tomáš Vaclík, případně Jiří Pavlenka.
Radost nám však udělala obrana. Vypadá to že po hledání spolehlivé stoperské dvojice se konečně ideální pár našel. Marek Suchý s Ondřejem Čelůstkou působili v obou zápasech velmi klidně a spolehlivě. A nejenom, že zabraňovali nebezpečným průnikům soupeře, důležité bylo, že dokázali i rychle a přesně rozehrát. Vždyť např. Suchý vyslal českou uličkou v pátečním zápase balón na Schicka, který tak dal vítězný gól. S obrannými úkoly a zároveň s podporou útoku si poradili i krajní obránci Tomáš Kadeřábek a Filip Novák.

Sport je i o štěstí. I Šilhavému přeje štěstěna v tom, že se v této sezoně mimořádně daří pražské Slavii, jehož hráči se stávají oporami týmu (Tomáš Souček, Alex Král či Lukáš Masopust) a může na těchto hráčích založit ofenzívu doplněnou "Italy" Jakubem Janktem a Patrikem Schickem. Jestliže hráči Slavie jsou českým fanouškům pořád na očích, tito dva fotbalisté z Apeninského poloostrova (Sampdoria Janov a AS Řím) jsou příjemným překvapením pro českou fotbalovou veřejnost. "Snažili jsme se dělat nominaci ze zdravých charakterních hráčů, někteří třeba ani nehráli tolik v klubech, přesto jsme je vzali. Třeba ti dva Italové Jankto a Schick se hodně zasloužili o to, že jsme vyhráli," podotkl Šilhavý.

Nesmíme zapomenout vyzdvihnout hru nenápadného defenzivního záložníka Davida Pavelky či technicky vybaveného Jana Kopice, který v roli náhradníka v obou zápasech ukázal, že by měl i na základní sestavu. Holt ale fotbal hraje jen jedenáct hráčů...

Šilhavému se povedla jedná důležitá věc. V kádru sice nemáme jako dříve hráče z velkých evropských klubů, čeští reprezentanti však toto mínus nahrazují týmovou spoluprací, zkrátka v kádru je ta správná chemie, která donutí hráče makat jeden za druhého. A to je zásluha kouče, který i od začátku lpěl na pohodě v týmu, která ale zároveň musí být logicky doplněna tvrdou prací. A protože ta práce má smysl, hráči jdou za trenérem a udělají v podstatě do puntíku vše, co se po nich chce. "Na hráčích je vidět, že reprezentují rádi. I vztah s hráči je na dobré úrovni. Času moc není, přesto se snažíme hráčům vtisknout nějakou tvář. Myslím, že když budou hráči opakovaně zdraví a ustálí se kádr, budeme to nabalovat na sebe a mělo by se to ještě zlepšovat," uvedl Šilhavý.

Přesto po březnovém výprasku v Anglii 0:5 ještě buďme opatrní ve vynášení českých hráčů do nebes. Teprve zářijové zápasy v Kosovu a Černé Hoře definitivně ukáží, jak na tom český národní tým opravdu je. Ale zatím to vypadá, že na dobré cestě... "Nemůžeme si myslet, že jsme vyhráli dva zápasy a vše je v pohodě. Byla tam spousta chyb, hodně práce nás čeká. Ale s tímhle srazem jsme byli hodně spokojeni," dodal Šilhavý.

ČR - Černá Hora 3:0 (1:0)

Branky: 18. Jankto, 49. vlastní Kopitovič, 82. Schick z pen. Rozhodčí: Bezborodov - Dančenko, Gavrilin (všichni Rus.). ŽK: Novák, Suchý, Schick - Bakič, Vujačič, Vešovič. Diváci: 11 565.

Česko: Vaclík - Kadeřábek, Čelůstka, Suchý, Novák - Pavelka, Souček - Masopust (39. Kopic), Král, Jankto (74. Krejčí) - Schick (88. Kozák). Trenér: Šilhavý.
Černá Hora: Mijatovič - Marušič (60. Jankovič), Vujačič, Kopitovič, Radunovič - Kosovič, Vukčevič (67. Savičevič) - Vešovič, Bakič, Jovovič - Mugoša (85. Bečiraj). Trenér: Džudovič.

foto: www.tyden.cz
Autor: Alex Neugebauer / DomácíSport.cz