reklama

Podaří se českým atletům udržet mezi evropskou špičkou?

07.08.2019

Foto: Ilustrační / DomácíSport.cz
0d pátka do neděle se v polské Bydhošti uskuteční mistrovství Evropy smíšených družstev. Český tým jede k našim severním sousedům s jasným cílem, udržet se mezi elitou.

Letos dochází ke změně, dvanáctičlenná elita se bude zúžovat na osm družstev, takže český tým nečeká vůbec nic jednoduchého. Podle určitých propočtů souvisejících s letošními výkony jednotlivých atletů by Češi měli skončit sedmí až devátí. „Pohybujeme se na hraně, bude to hodně tvrdé. Musí se skoro všechno povést, abychom zůstali, ale s tím cílem tam jedeme,“ říká nový šéftrenér Jan Netscher, který vystřídal Tomáše Dvořáka. Bývalý trojnásobný mistr světa v desetiboji se rozhodl po deseti letech funkci opustit.

Českému týmu budou chybět opory. Do oštěpu žen nemohly být nominovány jak Barbora Špotáková, tak Nikola Ogrodníková. Zdravotní problémy nepustí do Polska ani našeho dlouhodobě nejlepšího dálkaře Radka Jušku. Sprinterská štafeta se musí vypořádat s absencí Zdeňka Stromšíka.
K zajímavé nominaci došlo na ženských čtvrtkařských tratích. Zuzana Hejnová poběží hladkou čtvrtku, zatímco "její" disciplínu 400m překážek obsadí letošní kometa Lada Vondrová. „Bylo to i na jejich přání, důvodů je víc, ale nechci je rozebírat,“ řekl Netscher.
„Rozhodly jsme se s trenérkou pro hladkou čtvrtku, i když na překážkách bych bojovala o vítězství, což v této konkurenci nebudu,“ uvědomuje si Hejnová. „Ale hodí se nám to do tréninku i závodního plánu, tak jsem ráda, že mi to bylo umožněno,“ kvituje.

Česká nominace na ME družstev
MUŽI
100 m: Veleba, 200 m: Maslák, 400 m: Šorm, 800 m: L. Hodboď, 1500 m: Holuša, 3000 m: Friš, 5000 m: Zemaník, 4x100 m: Veleba, Jirka, Záleský, Hampl, Maslák, 4x400 m: Maslák, Šorm, Tesař, Müller, Desenský, L. Hodboď, 110 m př.: J. Sýkora, 400 m př.: Müller, 3000 m př.: Kovář, výška: Heindl, tyč: Kudlička, dálka: Vondráček, trojskok: Vodák, koule: Staněk, disk: Bárta, kladivo: Hájek, oštěp: Vadlejch, náhradník: F. Sasínek.

ŽENY
100 m: K. Seidlová, 200 m: Pírková, 400 m: Hejnová, 800 m: Mezuliáníková, 1500 m: Mäki, 3000 m: Chlebíková, 5000 m: Stewartová, 4x100 m: K. Seidlová, Pírková, Domská, Bendová, Jiranová, Koudelová, 4x400 m: Vondrová, Petržilková, Hofmanová, Pírková, Mezuliáníková, 100 m př.: Koudelová, 400 m př.: Vondrová, 3000 m př.: Sekanová, výška: Sajdoková, tyč: Maláčová, dálka: Kučerová, trojskok: Maštalířová, koule: Červenková, disk: Staňková, kladivo: Šafránková, oštěp: Šedivá.
Autor: Alex Neugebauer / DomácíSport.cz