reklama

Když už to nejde přes olympiádu, pokusí se Choupenitch zpopularizovat šerm díky hudbě

29.08.2019

Foto: Ilustrační / DomácíSport.cz
Jsou sporty, které jsou tak okrajové, že lidé by možná chvíli přemýšleli, jestli jsou součástí olympijských her. To se týká např. šermu. Možná to spoustu lidí překvapí, ale tato sportovní disciplína je na olympiádě od jejího novodobého počátku (1896). Na druhou stranu to i dává smysl, vojáci koncem 19 století ještě šavle či kordy používali, takže se to snadno přeneslo i do sportu jako třeba i box, zápas a jiné "násilnické" sporty.

Ale přejděme k současnosti. Jak bylo řečeno, šerm není moc populární, alespoň když zůstaneme v našich krajích. Asi málokdo si vzpomene, že na poslední olympiádě nás v šermu reprezentoval fleretista Alexandr Choupenitch. Ani toto atraktivní jméno (čte se - Šupenič) nedokázalo sportovní fandy si ho uchovat v paměti.
A možná i proto se pětadvacetiletý šermíř Sokola Brno rozhodl dát o sobě vědět i jinak. Přes hudbu, přesněji přes hip-hop. S populárním DJ Witchem vytvořil song Víme oba. „Texty si sám pro sebe píšu od svých jedenácti let. Poslední dva roky se pokouším texty zabudovat do instrumentálek, které si pouštím do sluchátek," říká šermíř běloruského původu.
Jak sám poznamenává, hodně si užíval i natáčení klipu, které trvalo 14 hodin. „Na trénink jsem zvyklý 15 let, tělo zvládne pět až šest hodin denně. Tohle ale bylo jiné. Během natáčení jsme často na něco čekali, což bych přirovnal k závodům, kde mezi zápasy taky pořád na něco čekáme. Při sportu to nesnáším. Na natáčení to bylo ale super, uteklo to strašně rychle,“ řekl Choupenitch.

Uvidíme, jaký bude mít jeho klip ohlas. Možná brzy natočí další. Teď je ale pro něj největší priorita olympiáda v Tokiu, která se koná za rok, a kam by se samozřejmě rád podíval a uspěl lépe než minule. Na té poslední se dostal jen do druhého kola.

Autor: Alex Neugebauer / DomácíSport.cz