reklama

Je to potvrzené. Veselý na MS v basketbalu nejede

05.08.2019

Foto: Ilustrační / DomácíSport.cz
Šance na postup ze skupiny světového šampionátu v basketbalu, který začíná koncem srpna, dnes pravděpodobně padly. Jan Veselý, hráč Fenerbahce, se ze zdravotních důvodů MS nezúčastní. On a Tomáš Satoranský měli být hlavními tahouny našeho týmu.
„Bohužel na MS jet nemůžu, což je mi moc líto, ale můj zdravotní stav není takový, abych mohl hrát na vrcholné úrovni," uvedl 29letý basketbalista.


Veselého problémy s kolenem se s ním táhly v podstatě od lednové operace, která se pravděpodobně moc nepovedla, protože od května zas vůbec nemohl hrát. Přesto věřil, že se v následujících měsících dá natolik do pořádku, že bude schopen pomoct nároďáku na MS, kam se česká reprezentace dostala po dlouhých 37 letech. „Od konce května jsem se v Bělehradě snažil o rehabilitaci, jenže pomalu se při cvičení dostávám jen k dřepům. Nedokážu ani běhat. Bylo těžké říci ne směrem k mistrovství světa, bohužel ale nejsem v situaci, abych se zakousl a řekl, že to bolí, a i tak budu hrát. Musím především koleno doléčit," prohlásil Veselý.

Čím více se šampionát blížil, tím bylo realizačnímu týmu zřejmější, že to se startem zkušeného hráče vypadá bledě. „Není to pro nás zpráva, která přišla z čistého nebe, čas pracoval proti nám i Honzovi. Nemáme pivota jeho kvalit, ale alespoň měsíc před startem mistrovství víme na čem jsme a musíme reagovat na tuto situaci. Žádné eso z rukávu pod koš nevytáhneme, ve hře o mistrovství je teď patnáct kluků," prohlásil manažer reprezentace Michal Šob.

Do začátku MS se český výběr zúčastní tří turnajů. První z nich od 9. do 11. srpna odehrají Češi v domácím prostředí, v Praze v hale Královka. Soupeři jim budou Tunisko, Polsko a Jordánsko. "Je úžasné, že můžeme odehrát zápasy v České republice. Jsem rád, že se nám podařilo najít soupeře, kteří do Prahy přijedou," řekl trenér Ronen Ginzburg. "Je to skvělé pro hráče i fanoušky. Doufám, že si to lidé užijí - atmosféru, zápas... Asi ještě nebudeme ve stoprocentní formě, pořád je to součást přípravy. Ale jsem rád, že ji můžeme mít před našimi fanoušky," doplnil trenér.

Od 16. do 18. srpna se česká reprezentace utká opět s Polskem, tentokrát na turnaji v Hamburku. Kromě domácího týmu se pak Česko střetne i s Maďarskem.
Generálkou před světovým šampionátem pak bude turnaj v Soulu a to od 24. do 27. srpna. V Jižní Koreji se Češi střetnou s domácí reprezentací, Angolou a Litvou.

Samotné MS zahájí čeští basktebalisté 1. září proti hvězdnému celku Spojených států Amerických.
Autor: Alex Neugebauer / DomácíSport.cz