reklama

Atletka Hejnová se (zatím) milionu nedočká

21.06.2019

Foto: Ilustrační / DomácíSport.cz
Atletická sezona je v plném proudu, avšak čtvrtkařka Zuzana Hejnová musí kromě udržování formy bojovat i za svá práva u soudu.

Podle dvojnásobné mistryně světa na 400m př. se Česká pošta bezdůvodně obohatila, když použila její fotku jako vzor pro známku vydanou k olympiádě v brazilském Riu de Janeiru v roce 2016 a za to žádá 900 tisíc korun. Dalších 150 tisíc korun chce sportovkyně za nemajetkovou újmu. Česká pošta se však brání tím, že na známce je fiktivní osoba.

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes tuto kauzu projednával, avšak k žádnému rozhodnutí nedošlo. Jednání bylo odročeno na březen příštího roku. Soud si předvolá autora známky malíře Milana Jaroše a autorku znaleckého posudku z oboru forenzní antropologie.
„Já nemám pochyby o tom, že autor alespoň částečně použil konkrétní fotografii paní žalobkyně k tomu, aby ztvárnil návrh té poštovní známky,“ prohlásil soudce Petr Novák, zároveň však podle něj zůstává otázka, zda silueta člověka může postačit pro zásah do jeho práv. „Byla tam jasná snaha ji anonymizovat a udělat z ní symbol toho sportu, ve kterém reprezentuje,“ dodal soudce.
Podle Nováka je nejtěžší prokázat, že pokud se běžný občan na známku podívá, zda na první pohled na ní pozná Zuzanu Hejnovou...

Právní zástupce Zuzany Hejnové předložil u soudu znalecký posudek, který dokazuje, že za vzor známky byla použita fotografie překážkářky z olympiády v Londýně v roce 2012. Avšak právník České pošty přinesl ke včerejšímu soudu fotografie i jiných atletek, na kterých dokazoval, jak jsou siluety k nerozeznání.
Autor: Alex Neugebauer / DomácíSport.cz