Vítkovice jsou florbalovým králem (královnou)

15.04.2019
Potřetí v historii nejvyšší florbalových soutěží se udála pro Vítkovice nevídaná věc - muži i ženy získali zároveň v jednom ročníku titul. Poprvé v roce 2000, poté za čtrnáct let a letos potřetí.

Nejvyšší florbalové soutěže, jak mužů, tak žen, mají oproti ostatním kolektivním sportům jedno specifikum. Finále se hraje jen na jeden zápas, tzv. Superfinále. Ve stejný den a ve stejné hale hrají jak ženy, tak muži.

Jako první se včera v ostravské hale představily florbalistky.

SC Vítkovice - Chodov 7:6 v prodl. (1:2, 2:2, 3:2 - 1:0)

Tyto týmy si daly reprízu loňského finále. Lépe začaly obhájkyně titulu z Vítkovic, v sedmé minutě se dostaly do vedení. Pražanky to však nijak nerozhodilo a do konce první třetiny skóre otočily.  Pak se dokonce Chodov dostal do dvoubrankového vedení. Ostravanky to však nezaskočilo a ve 36. minutě bylo srovnáno. Ale hned za několik vteřin Chodovanky zase vedly.
Když jedenáct minut před koncem zápasu bylo na světelné tabuli skóre 6:3 ve prospěch Chodova, málokdo by si v tu chvíli vsadil na to, že se vítkovickým hráčkám podaří znovu pozvednout mistrovský titul. Ale ono se jim to povedlo! Třemi góly (ten třetí v poslední minutě!) utkání srovnaly a v následném prodloužení obrat dokonaly.
"Nedá se to moc popsat. Byly jsme rozjeté, ale pak jako bychom se začaly bát výhry. S prominutím se posereme a pak to takhle dopadá. Vítkovice tlačily až do konce a i díky tomu to dotáhly. Prodloužení už pak je vabank, o štěstí, které se přiklonilo k nim," prohlásila útočnice Chodova Gabriela Tožičková.

Branky a nahrávky: 7. Šupáková (Paloncyová), 31. Enenkelová (Ďuríková), 36. Trošková (Ďuríková), 53. Šupáková (Paloncyová), 54. Paloncyová (Enenkelová), 60. Šupáková (Krzywaková), 64. Z. Šponiarová (Enenkelová) - 11. Řepková (Svačinová), 20. Suchá (Svačinová), 24. Řepková (Plášková), 36. Tožičková (Hanzlíková), 46. Plášková (Frantíková), 49. Suchá (Řepková). Rozhodčí: Kostinek, Reichelt. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 7431.

Rozradostněné hráčky Vítkovic a nešťastné Pražanky poté na palubovce vystřídali aktéři mužského finále Mladá Boleslav - Vítkovice.

Mladá Boleslav - 1. SC Vítkovice 3:4 (0:1, 0:0, 3:3)

I v tomto zápase začali lépe ostravští zástupci, v 15. minutě se dostali do vedení.
Pak se oba brankáři překonávali a hráči obou týmů z nich byli chvílemi nešťastní, co jim všechno pochytali. Ve druhé třetině tak nepadla ani branka. Na začátku třetího dějství zvýšili Vítkovičtí na 2:0. Hráči Mladé Boleslavi sice za chvíli snížili, ale netrvalo dlouho a Ostravané opět vedli o dvě branky.
Závěr utkání byl velmi napínavý. V 56. minutě Středočeši snížili, ale poté při power-play obdrželi čtvrtou branku. Poté už se jim jen povedlo kosmeticky upravit výsledek.

"Je to euforie, ještě k tomu doma. Nemám slov, užívám si to a ty dva góly, to je bonus. Včera jsem si psal s kamarády, že to cítím v kostech, že bych alespoň jeden gól dát mohl, protože mi to docela lepilo. A ono to lepilo," usmíval se hráč Vítkovic Marek Bräuer.

Branky a nahrávky: 45. Natov (Curney), 56. Natov (Curney), 60. Tokoš (Curney) - 15. Bräuer (Hájek), 43. Besta (Jastřembský), 48. Hájek (Rýpar), 60. Bräuer (Besta). Rozhodčí: Černý, Janoušek. Bez vyloučení. Diváci: 8546.