reklama

Velká sportovní posvátnost je v tuto chvíli v Česku

11.07.2018
Wimbledon, Tour de France a Stanley Cup. Tři posvátné sportovní pojmy, při jejichž zaslechnutí se každému fanouškovi sportu zatají dech. Při vyslovení těchto tří sportovních událostí si každý sportovní fanda hned vybaví některou vzpomínku s nimi související a je skvělé, že ty vzpomínky nám mohou do hlav vsunout i naši sportovci.

Shodou okolností se v tuto chvíli koná tenisový Wimbledon, jede se cyklistická Tour de France a i když už je několik týdnů po hokejové sezoně i ten Stanley Cup je v současných dnech velmi aktuální. Mohli by o tom vyprávět s nadšením lidé v Hodoníně, Brně a v Praze. Do těchto měst ho přivezli v těchto dnech ukázat letošní vítězové této nejslavnější hokejové ceny na světě (Olympiáda promine...) Michal Kempný a Jakub Vrána z Washingtonu Capitals.

Kempný včera nejdříve přivezl Stanley Cup do rodného Hodonína, pak s ním spěchal do Brna, kde v místním klubu Kometa odehrál několik důležitých sezon své kariéry. "Stanley Cup byl v Hodoníně vůbec poprvé, a já doufám, že si celý den fanoušci pořádně užili. Když jsem viděl ty záběry od začátku mojí kariéry, tak jsem měl husí kůži a taky trochu na krajíčku," dodal reprezentační obránce.

Stanley Cup byl pojmenován po kanadském guvernérovi Lordu Fredericku Stanleym, který si tento sport velmi oblíbil. První Stanley Cup byla obyčejná punčová mísa, kterou jako první převzal v roce 1896 tým Winnipeg Victorias.

Podoba současného Stanley Cupu váží necelých 16 kilogramů a měří necelý metr.

Aby měl hráč právo mít své jméno na tomto poháru vyryto, musí odehrát v sezoně minimálně 41 zápasů či alespoň nastoupit v jednom finálovém utkání (plus musí splnit ještě jeden menší detail - být ve vítězném týmu...). Právě kvůli druhé nesplněné podmínce nemá možnost se oficiálně z vítězství radovat Jakub Jeřábek, který jinak byl letos součástí týmu z Washingtonu.

Prvním českým vítězem Stanley Cupu byl v roce 1984 Jaroslav Pouzar, který vyhrál s týmem Edmonton Oilers. Z tohoto prvenství se pak radoval ještě dvakrát.
Např. náš nejlepší (asi už navždy) hráč historie Jaromír Jágr získal tuto trofej s Pittsburghem Penguins v letech 1991 a rok poté. A pak už nic...
Kromě Pouzara se třikrát z poháru radoval ještě Jiří Hrdina (1x Calgary Flames, 2x Pittsburgh Penguins)


Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz