Tohle je fantazie. Čeští basketbalisté jsou mezi nejlepší osmičkou světa!

09.09.2019
Už když dokázala česká basketbalová reprezentace postoupit na probíhajícím světovém šampionátu ze skupiny, podotkl v eufórii rozehrávač Blake Schilb. "Byli jsme outsidery. Prognózy, co jsem viděl před začátkem skupiny, nám dávaly dvouprocentní šanci na postup. Tohle vítězství je pro každého, kdo o nás pochyboval. Můžou nám políbit místa, kam slunce nesvítí," podotkl naturalizovaný reprezentant.

Zároveň se ale prognostikům nelze divit, protože Češi se dostali na MS po dlouhých 37 letech a navíc jim chyběla opora v podobě zraněného Jana Veselého. Český tým ale ukázal srdce, ale i samozřejmě herní kvalitu a to ho dostalo mezi nejlepších osm týmů světa.
Sice dneska Česko prohrálo s Řeckem, ale v konečném součtu to stačilo na druhé místo v tabulce. Češi, Řekové a Brazilci mají stejný počet bodů, ale český tým má z nich nejlepší skóre.
Ze hry o nejlepší osmičku už mohla českou reprezentaci vyřadit jen případná nečekaná prohra USA s Brazílií. To se naštěstí nestalo a čeští hráči se tak mohou definitivně radovat ze životního úspěchu.

Řecko - ČR 84:77 (18:12, 32:33, 57:49)

Postupová matematika byla před zápasem jasná. Když prohra, tak maximálně o jedenáct bodů.
Začátek utkání se našim moc nepovedl, brzy prohrávali o devět bodů. Do konce čtvrtiny to ale dokázali stáhnout na šestibodové manko. To samé se opakovalo ve druhém dějství, ale znovu Češi šlápli na plyn a poločas dokonce vyhráli o bod.
Třetí čtvrtina byla dlouho vyrovnaná, až ke konci se Řekové od českých basketbalistů odpoutali na osm bodů.
Poslední čtvrtina začala pro Čechy velmi špatně, Řekové odskočili dokonce na dvanáctibodový rozdíl. Bojovným českým reprezentantům se ale postupně dařilo ztrátu smazávat a už to i vypadalo, že půjdou do vedení. To se nakonec nepovedlo, ale nijak je to nemusí mrzet. Sedmibodová prohra se nakonec rovnala vítězství!

"Ke konci to bylo dobře zvládnuté. Prožívali jsme to na maximum. Ukázala se mentální síla týmu, že se nepoložil, i když jsme tekli o dvanáct. Bylo to nejtěžší fyzické utkání na šampionátu. Řekové skvěle bránili, ale myslím, že jsme to takticky zvládli," podotkl Tomáš Satoranský.

Sestava a body ČR: Bohačík 25, Satoranský 13, Hruban 11, Balvín 6, Kříž 2 - Auda 13, Peterka 5, Pumprla 2, Šiřina a Vyoral 0. Nejvíce bodů soupeře: Calathes 27, Slukas 16, J. Antetokunbo 12. Fauly: 23:21. Trestné hody: 18/10 - 22/21. Trojky: 8:8. Doskoky: 31:41.

Češi se ve čtvrtfinále střetnou s Austrálií, která porazila v boji o první místo ve skupině Francii 100:98.