reklama

Takový byl český rok 2018 - 2. část. Má Plekanec nakročeno do Guinessovy knihy rekordů? A co zase provede Řepka?

03.01.2019
Včera jsme vám v Domácích novinách připomenuli 15 politických, tragických či společensky významných událostí za rok 2018. Dnes se podíváme na patnáctku nejzajímavějších sportovních příběhů za loňský rok.

15. Hejduk visí pod stropem - Vyrovnat se Dominiku Haškovi se jen tak někomu nepodaří. Tento brankářský fenomém nasadil vysokou laťku, co se týká výkonů v reprezentaci i NHL. Přesto si Milan Hejduk, bývalý výtečný útočník, po letošku může říct: Jsem jako Dominátor. Těmto dvěma českým hokejistům umožnily kluby NHL tu poctu, že jejich dresy vyvěsily pod strop haly, v kterých dosáhli největších úspěchů. 6. ledna se tak stalo i v coloradské hale.

14. Sparta koupila Rumuna za rekordní částku - V loňském létě nakupovala pražská Sparta fotbalisty především ze zahraničních klubů. Nákupy se jí ale moc nepovedly a pod italským trenérem Stramaccionim zažila mizerný podzim. To však neznamená, že by na cizince zanevřela. Během zimní přestávky přišel do letenského klubu rumunský špílmachr Nicolae Stanciu a to za rekordní částku 115 milionů korun. Je pravda, že tento rumunský reprezentant patřil k tomu lepšímu ve sparťanském kádru, ale že by se kvůli němu Sparta výrazně zvedla, to se říci nedá. Zkrátka za peníze si úspěch nekoupíš. Majitel Sparty Daniel Křetínský si to však nadále myslí...

13. Panenkovi je 70 let - Nejslavnější "klokan" v České republice Antonín Panenka (narozen 2. prosince 1948) dal za Bohemians, v reprezentaci, ale třeba i v dresu Rapidu Vídeň spoustů krásných gólů, především z přímých kopů. Přesto navždy bude s jeho jménem spojena slavná penalta z finále ME v Bělehradě 1976. Vršovický dloubák je nesmrtelný. Tondo, opožděně všechno nejlepší k sedmdesátinám!

12. Štěpánek pověsil raketu na hřebík - Sport by neměl být jen o výsledcích, ale také o zábavě. A proto je škoda, že tenisovou kariéru ukončil velký srdcař a šoumen Radek Štěpánek. Holt roky nikdo nezastaví, a když se k tomu ještě přidají zdravotní problémy... Ještě že Davis Cup je už mrtev...

11. Řepkovi hrozilo vězení - Na hřišti velký pán, v soukromí však ženami zmanipulovaná osůbka. Takhle aspoň působí bývalý obránce a velký sparťan Tomáš Řepka. Po hráčské kariéře (hrál i v Anglii a Itálii) jde od průšvihu k průšvihu. Za ten poslední mu dokonce hrozilo i šestiměsíční vězení. Nakonec odvolací soud rozhodl, že za internetové útoky na svou bývalou manželku Vlaďku Erbovou (uveřejnil falešné pornoinzeráty s jejím telefonním číslem) musím odpracovat "jen" 300 veřejných hodin.

10. Baskebalisté postoupili na MS - Čeští basketbaloví reprezentanti si poprvé v samostatné historii zahrají mistrovství světa. Základem byla úspěšná předkvalifikace, kdy nechali ve skupině za sebou nepříjemné týmy Bulharsko a Finsko, ale hlavně v druhé části kvalifikačních bojů byli schopní porazit Rusko a Bosnu a s předstihem si zajistili postup na světový šampionát, který se bude konat letos v první polovině září v Číně. Pokud budou Tomáš Satoranský a Jiří Veselý ve skvělé formě a ostatní podají životní výkony (kde jinde než na MS!), možná bychom v Číně nemuseli být do počtu.

9. České tenistky opět nejlepší - Ano, je pravda, že na finále Fed Cupu nepřiletěla Serena Williamsové i další kvalitní Američanky a českému výběru chyběly zdravotně indisponované Karolína Plíšková a Petra Kvitová. To však nijak neumenšilo napínavý souboj těchto zemí, o to to bylo možná zajímavější a tím pádem pak bylo i větší nadšení, když Kateřina Siniaková získala rozhodující bod. Češky opět dokázaly, že v týmové soutěži nemají v posledních letech konkurenci.

8. Čech nejlepším gólmanem anglické historie - Petr Čech už má asi nejlepší roky za sebou, což dokazuje jeho současné vysedávání na lavičce Arsenalu. Avšak i tak už nyní patří mezi legendy. 13. ledna proti Watfordu uhájil dvoustou nulu, což dosud nikdo v slavné Premier League nedokázal.

7. Rosický se rozloučil s kariérou - Než se dostal Jaroslav Šilhavý na post reprezentačního kouče a Slavia s Plzní postoupily do vyřazovacích bojů o Evropskou ligu, mnoho radosti si čeští fotbaloví fanoušci neužili. A hlavně zážitků. I když vlastně jeden by se našel. Když se 9. června loučil Tomáš Rosický na hřišti obklopen zahraničními hvězdami a bývalými spoluhráči z reprezentace s kariérou.

6. Česká podzimní fotbalová radost - Výprask 1:5, který uštědřila ruská fotbalová "sborná" v přípravném utkání našim reprezentantům a výbuch Sparty se srbskou Suboticou v předkole Evropské ligy dostaly český fotbalový národ do deprese. Nálada se však obratem změnila po příchodu Jaroslava Šilhavého k reprezentačnímu áčku (nejenom, že naši fotbalisté začali vyhrávat, ale hlavně hráli konečně koukatelný fotbal) a vydařeném evropském tažení plzeňské Viktorky a pražské Slavie. Jenom skalní sparťané měli hodně špatné svátky...

5. Plekanec se vrátil na česká kluziště - Pořád marně čekáme, kdy na led letos naskočí Jaromír Jágr, zatím se však hokejoví fanoušci mohli alespoň kochat přítomností dalšího českého velikána Tomáše Plekance, který se rozhodl ukončit kariéru v NHL. Až se vrátí z rodinné dovolené v Kanadě, opět by měl pendlovat mezi Brnem a Kladnem. Kdyby se mu povedlo s Kometou získat titul a se středočeským týmem postoupit do extraligy, nebylo by to na zapsání do Guinessovy knihy rekordů?

4. Uplynulo 20 let od Nagana - Když se řekne Nagano, skoro každý sportovní fanoušek, ať je mu 60, 40 či 20 let, ví o čem je řeč. Našim hokejistům se na turnaji století (vždyť tam hrál i Wayne Gretzky!) povedlo získat zlaté medaile. Ten čas rychle utíká a vloni tomu bylo přesně dvacet let, co se Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Vladimír Růžička a další skvělí čeští reprezentanti na Staromáku radovali s fanoušky, poté co se vrátili z tohoto japonského města, kde se konaly OH.

3. Jágr dal NHL sbohem - Většina hokejových fandů vždy po probuzení hned zjišťovala, jak se dařilo našemu božskému Jardovi v zámořské NHL. To už od loňského roku ale neplatí. Jaromír Jágr se rozhodl dát definitivně sbohem nejlepší lize světa a vrátit se do Kladna. Zatím toho však kvůli zdravotním problémům moc neodehrál. Kdy se ho dočkáme na ledě?

2. Koukalová rozvířila biatlonové vody - Z milované Gábiny se během chvíle stala pro hodně lidí podivínka, která začala kolem sebe kopat a nenechala na nikom z biatlonového prostředí nit suchou. Aspoň tak to působilo, poté co vydala biografii pod názvem "Jiná Gabriela Koukalová". Zároveň se jí ale povedlo rozvést diskusi o vztahu trenér - svěřenkyně či si uvědomit, jak zákeřná dokáže být pro mladé dívky bulímie či anorexie. Zkrátka něco zlé je pro něco dobré...

1. Ester Ledecká dvojnásobnou olympijskou vítězkou - Při vší skromnosti Ester Ledecké se vloni tato 23letá sportovní obojživelkyně stala jednou z největších postav české sportovní historie. To že by si z OH konaných v Pchjongčchangu mohla přivézt zlatou medaili z paralelního snowboardového slalomu, se tak trochu počítalo. Ale to že vyhraje i v Super-G na lyžích, když dosud jejím nejlepším umístěním bylo v této disciplíně 19. místo, tak to byla doslova bomba!
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz