reklama

Sportovní událost roku se pomalu blíží. Češi na ní nebudou chybět

18.06.2019
V roce, kdy se nekonají ani olympijské hry či fotbalové šampionáty, mají ostatní sportovní události šanci stát se tou nejvýznamnější v roce. Mezi ně patří i basketbalové mistrovství světa, které se uskuteční v první polovině září v Číně. Po 37 letech se na světovém šampionátu košíkářů představí i čeští basketbalisté.

Dnes trenér české reprezentace Ronen Ginzburg oznámil širší dvacetičlennou nominaci. Příprava českého týmu začne 23. července, ale např. náš jediný zástupce NBA se může tréninků zúčastnit až od 4. srpna. Taková jsou pravdidla uzavřená mezi federací FIBA a NBA.

Do začátku MS se český výběr zúčastní tří turnajů. První z nich od 9. do 11. srpna odehrají Češi v domácím prostředí, v Praze v hale Královka. Soupeři jim budou Tunisko, Polsko a Jordánsko. "Je úžasné, že můžeme odehrát zápasy v České republice. Jsem rád, že se nám podařilo najít soupeře, kteří do Prahy přijedou," řekl Ginzburg. "Je to skvělé pro hráče i fanoušky. Doufám, že si to lidé užijí - atmosféru, zápas... Asi ještě nebudeme ve stoprocentní formě, pořád je to součást přípravy. Ale jsem rád, že ji můžeme mít před našimi fanoušky," doplnil trenér.

Od 16. do 18. srpna se česká reprezentace utká opět s Polskem, tentokrát na turnaji v Hamburku. Kromě domácího týmu se pak Česko střetne i s Maďarskem.
Generálkou před světovým šampionátem pak bude turnaj v Soulu a to od 24. do 27. srpna. V Jižní Koreji se Češi střetnou s domácí reprezentací, Angolou a Litvou.

Tyto zápasy ideálně prověří všechny adepty na konečnou nominaci. Několik jmén má účast jistou, kromě zmiňovaného Satoranského třeba druhá naše hvězda Jan Veselý, hráči mistrovského Nymburku či zahraničních klubů. Někteří jsou však na hraně nominace či si alespoň vyzkouší těžké zápasy v reprezentaci, což jim může hodně dát do dalších let. To se může týkat např. rozehrávače Jakuba Tůmy z USK Praha či pivota Petra Heřmana z univerzitního týmu Loyola Marymount z NCAA. „Zhruba před třemi lety jsem se s ním setkal na jeho tréninku. Vypadal, že má velký potenciál, ale bohužel toho tehdy moc nenahrál na univerzitě. Teď začal hrát víc. Rozhodli jsme se mu dát šanci. Doufáme, že by mohl jít stejnou cestou jako Patrik Auda před sedmi lety,“ prohlásil Ginzburg. "Náš hlavní cíl je teď samozřejmě mistrovství světa, ale musíme začít přemýšlet o EuroBasketu 2021. Proto jsou oba hráči v nominaci,“ dodal izraelský kouč české reprezentace.

   Širší nominace českých basketbalistů na přípravu na MS

   Rozehrávači: Petr Šafarčík, Tomáš Vyoral (oba Nymburk), Viktor Půlpán (Pardubice), Jakub Šiřina (Opava), Jakub Tůma (USK Praha), Vít Krejčí (Olivar Zaragoza/Šp.), Tomáš Satoranský (Washington/NBA).

   Křídla: Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Pavel Pumprla (všichni Nymburk), Michal Mareš (USK Praha), Lukáš Palyza (Olomoucko), Blake Schilb (Remeš/Fr.).

  Pivoti: Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Šimon Puršl (Svitavy), Patrik Auda (Pistoia/It.), Ondřej Balvín (Gran Canaria/Šp.), Petr Heřman (Loyola Marymount/NCAA), Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul/Tur.).
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz