Sen o zlatu je pryč. K bronzu vede cesta přes hvězdné Rusko

25.05.2019
Letos to vypadalo velmi nadějně, že by čeští hokejisté mohli zabojovat o zlato. Dnešní zápas s Kanadou však naše fanoušky i hokejisty rychle vyléčil z tohoto snu. Avšak i zisk bronzu by byl velkým úspěchem. Cesta k němu však povede přes Ovečkina a spol.

ČR - Kanada 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Čeští hokejisté od začátku dnešního zápasu chtěli Kanadě ukázat, že to s nimi nebude mít lehké. Naši hráči byli v prvních minutách aktivnější a dostávali se i ke střelám. Jenže nakonec to byli hráči javorového listu, kdo dal první gól. V 6. minutě se trefil Stone.
Následně jsme hráli přesilovku. Z několika střeleckých pokusů byl nejnadějnější ten Palátův, ale skóre se neměnilo.
Do konce třetiny měli naši hokejisté ještě jednu početní výhodu. A opět se dostali do nadějné příležitosti, avšak Frolíkova střela šla těsně vedle.
Prohrávat po první třetině 0:1 ještě není žádná tragédie. Ale dostat gól na začátku druhého dějství a pak další ve 26. minutě, to už se šance na vítězství, a obzvlášť proti Kanadě, hodně ztenčují. Navíc po třetím gólu se rozhodl Bartošák přenechat své místo v brance Francouzovi.
V polovině zápasu mohl snížit Palát, ale dneska to zkrátka Čechům v zakončení nešlo. Což dokázali do konce druhé třetiny znovu Palát a poté Kolář, Řepík a Tomáš Zohorna.
Na druhou stranu je nutno i vyzdvihnout výkon kanadského brankáře Murrayho, kteý si poradil i ve 44. minutě s nadějnou střelou Kubalíka. Když Kanaďané za dvě minuty přidali čtvrtý gól, bylo o postupujícím do finále na 90% rozhodnuto. Stoprocentní jistotu pak kolébka hokeje získala v 53. minutě, kdy si připsala pátý gól. Naši už jen korigovali Tomášem Zohornou na konečných 5:1.

"Úplně nás nepřehrávali, ale vyhráli zaslouženě. My jsme nehráli tolik pospolu, u gólů jsme udělali nějaké chyby. Oni jsou šikovní hráči a nepotřebují tolik šancí. Musíme se z toho oklepat. Teď to bude chvíli bolet, ale přijeli jsme pro medaili a pořád máme šanci ji získat. Rusko má sice trochu více času na regeneraci, ale musíme se na to dobře připravit. Chceme medaili," podotkl útočník Michal Řepík.

Branky a nahrávky: 54. T. Zohorna (Kolář) - 6. Stone (Stecher), 21. Nurse (Couturier), 26. Dubois (Marchessault, Stone), 47. Turris (Mantha), 53. Chabot (Henrique, Strome). Rozhodčí: Tufts (USA), Kaukokari - Sormunen (oba Fin.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 9085.

Česko: Bartošák (26. Francouz) - Hronek, D. Musil, Rutta, Moravčík, Gudas, Kolář, Zámorský - J. Voráček, Simon, Frolík - Palát, Faksa, Jaškin - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Řepík, T. Zohorna, H. Zohorna - J. Vrána. Trenéři: Miloš Říha, Robert Reichel a Karel Mlejnek.
Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Fabbro, Theodore, Myers - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Strome, Henrique - od 41. navíc Jost. Trenéři: Alain Vigneault, Kirk Muller a Lindy Ruff.