reklama

Rivalita mezi Českem a Slovenskem neexistuje. Zaplaťpánbůh!

12.10.2018
Po rozdělení Československa byly fotbalové (ale i hokejové) zápasy obou zemí velmi napjaté a prestižní. Postupem let však emoce z těchto utkání vyprchávaly. Většinou to bylo z toho důvodu, že slovenský fotbal, a posléze i hokej, nedosahoval našich kvalit. V poslední době však slovenská kopaná se nám začíná zase vyrovnávat. I přesto se nedá říci, že by zítřejší duel Ligy národů v Trnavě čeští fotbalisté prožívali o hodně více než třeba utkání s Itálií či Dánskem.

Když se podíváme do historie, zjistíme, že jsme se od rozdělení střetli s našimi východními sousedy desetkrát. Z toho Česko vyhrálo pět duelů, dva skončily remízou a třikrát se po utkání radovali Slováci.
Poprvé se tak stalo 8. května 1995, kdy jsme na bratislavském Tehelném poli remizovali 1:1. O dva roky později jsme se se slovenskou reprezentací střetli dvakrát. Bylo to v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy. Nejdříve jsme prohráli u nich 2:1, abychom jim pak porážku oplatili výhrou 3:0. Jeden z gólů dával např. Vladimír Šmicer.
Následovala pětiletá pauza, během které se Česko dostalo do jiných fotbalových sfér, které demonstrovalo nejenom vítězstvím nad Slovenskem 4:1 (góly: 2x Koller, 2x Rosický), ale i následným bronzovým úspěchem na ME za dva roky.
Za čtyři roky jsme se se Slovenskem střetli opět v rámci kvalifikace na ME. Povedlo se nám u nich vyhrát 3:0. Za rok jsme to potvrdili další výhrou 3:1.
"Pro velký úspěch" jsme je znova vyfasovali, tentokráte do bojů o světový šampionát. V roce 2009 jsme se s nimi tak utkali dvakrát. Tentokrát to ale moc velká sláva nebyla. Domácí porážku v Praze 1:2 jsme dokázali jen lehce zmírnit remízou v Bratislavě 2:2.
Předposlední vzájemné utkání se odehrálo v roce 2012. Česko vyhrálo v pohodě 3:0. Poslední duel se Slovenskem však skončil pro českou reprezentaci porážkou 0:1.

Zítřejší utkání bude důležité pro náš tým obzvláště z toho důvodu, že se konečně potřebujeme nakopnout k lepším výsledkům a především kvalitnějším výkonům. Pomoci by tomu měl i nový trenér Jaroslav Šilhavý.

Jak však už bylo na začátku napsáno, ať už dopadne zápas jakkoliv, neměly by mezi týmy probíhat přehnané emoce, jako se to stává třeba v duelech mezi Ukrajinou a Ruskem či Srbskem a Chorvatskem. Tam už ta utkání zavání spíše válkou...
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz