reklama

Poslední krok bývá nejtěžší. Zvládne ho zítra Slavia?

12.12.2018
Až zítra nastoupí hráči Slavie ve 21. hodin doma proti Petrohradu, možná budou mít v hlavách (i když se tomu budou bránit) myšlenku, že jim k postupu do jarní části Evropské ligy stačí remíza.

Avšak hrát na tento výsledek by mohlo být ošidné a smrtící. "I když víme, že nám stačí bod, určitě to nesmíme mít v hlavách. Musíme hrát od začátku na vítězství, udělat maximum, abychom dali první gól a uklidnili se. Ale i kdybychom náhodou dostali gól, věřím, že máme takovou sílu, že to nezabalíme a otočíme to," řekl záložník domácích Josef Hušbauer.
Slávisté si mohli zajistit postup už v minulém utkání v Bordeaux, jenže tam podali velmi špatný výkon a zaslouženě prohráli. "Udělat poslední krok je vždy nejtěžší. Trošku to ovlivnilo zápas v Bordeaux a možná i předtím doma s Kodaní (0:0). Věděli jsme, že ten krok můžeme udělat, a ty dva výkony byly daleko nervóznější než v prvních třech utkáních," uvedl slávistický trenér Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.
Zatímco v domácí lize se daří slávistům dává spoustu branek, v evropské konfrontaci je to horší. Slavia dvakrát vyhrála 1:0 a pak ještě remizovala 0:0. I navzdory tomu má postup ve svých rukou. "Koncovka je náš dlouhodobější problém. Děláme pro to vše možné, je to ale vždy o rozhodnutí na hřišti. V zápase jsou stovky pozic, v danou chvíli je to někdy o postavení brankáře, někdy o štěstí. V Evropské lize si až tolik situací nevytvoříme jako v domácí lize, kdy je převaha po většinu zápasu. Evropské týmy jsou vyspělejší," vysvětluje Trpišovský, proč se jeho týmu nedaří v pohárech střílet více branek.
Možná se podaří vstřelit nějaký gól Milanu Škodovi, který vloni sázel góly jak na páse, letos, i kvůli zranění, však zatím není při střelecké chuti. "Jeho sportovní forma jde nahoru, zápas od zápasu je rozehranější. Na terénech, které teď jsou, je takový útočník typologicky důležitý. Snad to potvrdí.“
Slávistický trenér nemůže pro zítřejší zápas počítat s levým bekem Bořilem, který nenastoupí kvůli kartám. Nahradit by ho měl Zelený. „Kvůli takovým situacím jsme Jardu Zeleného podepisovali. I proto se tak kádr stavěl. Věděli jsme, že přijdou karetní a zdravotní absence. Proto jsme chtěli mít dva klasické levé obránce. Jarda bude debutovat v Evropských pohárech a pevně věřím, že bude úspěšný a bude mít na co vzpomínat. Snad první start promění v to, po čem všichni toužíme," podotýká trenér.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz