reklama

Pojede se příští rok brněnská Grand Prix?

07.11.2018
Jednorázově nejnavštěvovanější sportovní událost roku v České republice je v ohrožení. Aspoň podle slov primátora Brna Petra Vokřála (ANO), který je ve výkonném výboru Spolku pro GP ČR Brno.
Od ministerstva školství dostali pořadatelé nižší dotaci na závod, než o kterou žádali. „Dlužíme promotérské společnosti Dorna 50 milionů korun. Letos byl zalistovací poplatek přes sto milionů, polovinu jsme uhradili a polovinu jsme měli dát do začátku závodů v srpnu, takže už jsme v prodlení. Pokud se to nevyřeší, Dorna nás může vyškrtnout ze seznamu,“ zdůraznil Vokřál.
Mluvčí ministerstva Aneta Lednová však oponuje tím, že v žádosti o dotaci byly chyby. Podle ní tam např. pořadatelé neuvedli, že dostali na dotacích od kraje a města dalších 30 milionů. „Chybí také relevantní příjmy z parkovného nebo pronájmu prodejních stánků,“ dodala mluvčí.

Vokřál se chce sejít s ministrem školství Robertem Plagou, protože považuje snížení dotací za nesmyslné a zároveň ohrožující pořádání této velké akce. Podle Plagy ale už není o čem jednat. „Dotační řízení je uzavřené, částka přidělena."
Zároveň ale už pořadatelé motocyklové Grand Prix v Brně ministerstvo školství zažalovali kvůli snížení dotace. Mají za to, že ministerstvo porušilo při určení dotace vlastní pravidla.
V loňském roce dal stát Grand Prix dotaci 70 milionů korun, i když pořadatelé žádali o třicet více.

Spolek pro GP ČR Brno, založený městem Brno a Jihomoravským krajem, pořádá závody od roku 2016. Sliboval si od toho ukončení věčných dohadů o financích. Jak však ukazuje současné dění, ke zklidnění tedy zatím nedošlo. Ale je pravděpodobné, že jako každý rok po slovních rozepří dojde k nějaké dohodě, takže se závody uskuteční. Už i proto, že má o to zájem nově vytvořená koalice v Brně, která si přeje tento motocyklový svátek v Brně zachovat, protože dělá městu ve světě velké jméno.
„Bavíme se na úrovni poslaneckých klubů o tom, aby stát vyčlenil peníze na příští rok už v rozpočtu na rok 2019. Chceme také do financování vtáhnout soukromou sféru, která z toho profituje,“ řekl ČTK brněnský předseda ODS Robert Kerndl, který bude náměstkem primátorky Markéty Vaňkové (ODS).
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz