reklama

Odrazila se česká fotbalová reprezentace definitivně ze dna?

20.11.2018
Českým fotbalistům se povedlo splnit oba úkoly. Tím že porazili Slovensko, se udrželi ve druhé výkonnostní skupině nového projektu Ligy národů, naopak naši východní soupeři klesli mezi horší polovinu fotbalové Evropy. Ale hlavně opět předvedli kvalitní výkon, kterým definitivně potvrdili, že příchod kouče Jaroslava Šilhavého byl velmi dobrý tah.

Česko - Slovensko 1:0 (1:0)

Vypadá to, že český kouč si našel základní sestavu, kterou se bude snažit zbytečně neměnit, i proto na lavičce zůstali nedávní kapitání reprezentace Gebre Selassie a Darida. Což je zároveň skvělá zpráva mít takto silnou lavičku, na které třeba ještě byl objev letošního podzimu Trávník či gólman Pavlenka, který se dostal v posledních měsících do výtečné formy.

Pro slovenskou reprezentaci bylo toto utkání velmi důležité kvůli, jak už bylo řečeno, udržení se ve druhém výkonnostním koši. Navíc se před domácím publikem chtěl předvést kouč Pavel Hapal, který začal na slovenské lavičce v minulém zápase výtečně, jeho tým porazil Ukrajinu 4:1.

Jenže jeho celek nehrál dobře, největší hvězda týmu Hamšík byla naprosto neviditelná. Slováci si sice od začátku udržovali menší herní převahu, ale naši je do šestnáctky skoro vůbec nepouštěli. vypadá to, že se Šilhavému podařilo najít nového lídra obrany, kterým je teď Čelůstka. Bylo by výtečné, kdyby vedle něj "vyrostl" Kalas, o kterém se dlouho mluvilo jako o velkém talentu, ale zatím to mnoho nepotvrzoval. Svoje území si dobře hlídali i krajní obránci Kadeřábek s Novákem. Ale to není vše, svoji kvalitu včera opět předvedla defenzivní dvojice Pavelka, Souček. Proto není divu, že slovenská ofenzíva čím dál tím víc uvadala a byli to postupně naši, kdo se dostával do šancí a jednu z nich i proměnili. Jankto krásně přihrál Schickovi, který mazácky přehodil slovenského gólmana.

A jsme u české ofenzívy. Při zranění Krmenčíka je nyní Schick naší jasnou útočnou jedničkou. Svoje místo v sestavě, i když nezvykle více na lajně, si našel i Vydra, kterého bývalý kouč Jarolím nepochopitelně opomíjel.  Druhou útočnou lajnu si přivlastnil zmiňovaný Jankto a ve středu hřiště spoléhá Šilhavý na Dočkala.

I druhá půle byla podobná. To znamená, že Češi odvedli perfektní práci v defenzívě a následně vyjížděli do brejků. Žádný z nich se jim však nepovedlo proměnit. Slováci ke konci zápasu stupňovali své úsilí alespoň o vyrovnání, ale až na střelu Dudy se k ničemu pořádně nedostali.

Jaroslav Šilhavý (trenér ČR): "Slováci hráli velice dobře, ale na našem týmu bylo vidět, že chce vyhrát. Slováci pokračovali ve skvělém výkonu ze zápasu s Ukrajinou, na kterou také nastoupili od úvodu. Byli jsme pod velkým tlakem, ale moc šancí z toho neměli. Uhráli jsme to. Od dvacáté minuty už to pak bylo vyrovnané utkání a naopak my jsme se dostávali do šancí. Víme, že Patrik Schick je skvělý fotbalista. Škoda, že v Itálii nedostává více šancí, ale konkurence je veliká, tak uvidíme, jak to bude pokračovat. Pro nás je to po zranění Krmenčíka útočník číslo jedna a roste ve skvělého útočníka."

Branka: 32. Schick. Rozhodčí: Hernandez - Sobrino, Cabanero - De Burgos, Munuera Montero (všichni Šp.). ŽK: Pavelka - Škrtel, Škriniar. Diváci: 16 623.

Česko: Vaclík - Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák - Souček, Pavelka - Vydra (64. Gebre Selassie), Dočkal, Jankto (76. Krejčí) - Schick (81. Doležal). Trenér: Šilhavý.
Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hancko - Greguš (58. Duda) - Rusnák (58. Mak), Bero, Hamšík, Stoch - Zrelák (79. Nemec). Trenér: Hapal.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz