reklama

Obhají titul Plzeň, nebo se bude radovat Slavia?

07.02.2019
Podle titulku by se mohlo zdát, že jiné týmy než tyto dva zmiňované nemají šanci na titul. A to souhlasí. Je nepravděpodobné, že by Slavii a Plzeň postihla taková krize, že by týmy Sparty, Jablonce či Ostravy byly schopné je v tabulce přeskočit. To spíše v případě Jablonce se může stát, že ho někdo přeskočí zespodu poté, co došlo v tomto klubu k velkým změnám v základní sestavě. Ale o tom jindy...

Teď se soustřeďme na Slavii Praha a Viktorii Plzeň.
Pro fanoušky obou týmů jsou důležité dvě informace. Zaprvé žádný tahoun neodešel, naopak oba kluby se ještě posílily.

Slavii se ještě ke konci loňského roku povedlo dotáhnout tři zajímavé přestupy, z Jablonce přišel Lukáš Masopust, z vedlejšího Liberce Petr Ševčík a z dalšího severočeského klubu z Teplic Alex Král. Trenér Jindřich Trpišovský ještě logicky nechce před rozjezdem jarních odvet první ligy oznamovat základní sestavu, předpokládá se však, že do základu by se mohl dostat pravděpodobně jen druhý jmenovaný. "Myslím, že za tu krátkou dobu už v přípravných zápasech ukázal, proč jsme ho udělali. Je to typ hráče, který v týmu úplně nebyl. V driblinku dokáže vyvézt míč dvacet nebo třicet metrů nahoru. Je neunavitelný. Troufnu si říci, že odehrál dobré zápasy. Až bude hrát úplně podle své hlavy, tak bude ještě lepší. Zatím se snaží hráčům kolem sebe spíše vyhovět, než aby dělal své akce,"  podotkl Trpišovský na klubovém webu k tomuto záložníkovi.
Právě středová řada je nejvíce nabitá, a proto se může stát, že zpočátku se mnoho do hry nedostane Masopust. Slavii se na podzim dařilo a trenér nemá důvod dělat mnoho změn. Avšak je pravděpodobné, že tento šikovný záložník bude moci časem ukázat, co v něm je. „Lukáš Masopust to bude mít nejtěžší z toho důvodu, že je to jiný typ křídla, než která tu jsou. Proto jsme ho také chtěli. Je to přímočarý hráč do tahu a rychlosti. Byl zvyklý hrát trochu něco jiného, než je tady, což je u křídel logické. Hraje se tu více do plné obrany, s tím se bude sžívat. Utkání s Rosenborgem ukázalo, že mu bude v zápase svědčit, když se bude hrát nahoru dolu nebo třeba když povedeme a půjde na hřiště jako střídající hráč. Je schopný hrát v obrovské intenzitě," popsal slávistický trenér přednosti 25letého středopolaře.
Začátek na lavičce by měl prožít i Král. „Alex Král ukazuje to, co jsme si mysleli. Má před sebou obrovskou perspektivu. Je to mladý dvacetiletý hráč, jeden z nejmladších v kádru. Velice dobře se na hřišti rozhoduje, má na svůj věk velice dobré řešení situací. K tomu je vysoce univerzální," vyzdvihuje kouč sešívaných kvality mladého stopera.

Jestliže se Slavia v přestupech zaměřila spíše na české hráče, Plzeň mířila více do "ciziny". To poslední slovo v předešlé větě je v uvozovkách z toho důvodu, že sice do klubu přišli zahraniční hráči, kteří však už mají bohaté zkušenosti s první českou ligou.
Ze Zlína přišel Jean David Beaugel a z Opavy Joel Kayamba. Především prvně jmenovaný hráč výrazně pomohl Zlínu svými góly dostat se na současnou šestou příčku. Kayamba zas svou šikovností dopomohl moravskoslezskému týmu ke středu tabulky. „Pro mě je to velký krok a věřím, že není poslední. Začal jsem níž a bojoval jsem a makal, abych se dostal tam, kde jsem dneska,“ podotkl konžský záložník.
Oba mají na rozdíl od slávistických posil o hodně větší šanci, že se hned pro první jarní kolo české ligy dostanou do základní sestavy. "S ofenzivou jsme byli nespokojení, navíc se zranil Krmenčík. To jsou důvody, proč k příchodům došlo. Beauguel i Kayamba se prosazují i střelecky, zapadli do mužstva dobře. Myslím, že někteří z nováčků se v prvním jarním kole dostanou i do základní sestavy," řekl trenér Plzně Pavel Vrba. Klidně by se ale tato slova mohla týkat i Marka Bakoše, který se vrátil z trnavského hostování.


Slavia i Plzeň vstoupí do jarních odvet tuto sobotu. Slávisté doma přivítají Teplice a Plzeň zajíždí do Mladé Boleslavi.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz