reklama

Někdo se proslaví vstřelenými góly, jiný překročením rychlosti...

10.08.2018
Ve včerejším Magazínu jsme vám představili pět nejlepších českých fotbalových brankářů působících v anglické nejvyšší soutěži.  Dnes se zaměříme znovu na fotbal a české hráče, ale přesuneme se přes kanál la Manche, do Francie. I tato liga se o tomto víkendu rozjíždí.
A opět si představíme pět českých hráčů, kteří se nejvíce zapsali do srdcí francouzských fotbalových fanoušků.


1. Vladimír Šmicer - "slávistické štístko" působilo tři roky v klubu Lens, s kterým získal titul i pohár. Dohromady odehrál v tomto klubu na sklonku devadesátých let 91 zápasů, v kterých vstřelil 16 branek. Poté se přesunul do anglického Liverpool (s ním získal titul Ligy mistrů!), kde strávil šest let. Pak se znovu vrátil do francouzské ligy a dva roky působil v Girondins de Bordeaux. Během dvou let sehrál za tento celek 34 utkání, v kterých vsítil čtyři branky. Ke konci kariéry se vrátil do Slavie.

2. Jaroslav Plašil -  tento spíše nenápadný záložník už působí ve Francii dohromady neskutečných 17 let! V osmnácti přišel do Monaka, kde působil šest let (122 zápasů - 5 gólů). Na rok si odskočil do méně známého francouzského týmu US Créteil (14 - 0). Po dvouletém působení ve španělské Osasuně (66 - 8) se přemístil do Girondins Bordeaux, kde s výjimkou, kdy hrál za italské Catanio (29 - 1), už nastupuje za tento klub skoro deset let (236 - 15).

3. Milan Baroš - tato ostravská fotbalová legenda sice nastupovala za Olympique Lyon pouhou sezonu, ale povedlo se jí s tímto klubem získat titul. Baroš přispěl k tomuto úspěchu sedmi brankami. Je ale pravda, že se ve Francii tento ofenzivní štírek zapsal i negativně. Byl protihráčem obviněn z rasismu a také mu policie za překročení rychlosti sebrala řidičák. Tam kde byla povolená "stotřicítka", jel se svým ferrari rychlostí 270km/h...

4. Ladislav Vízek - tento známý fotbalový glosátor a tchán Vladimíra Šmicera dostal v druhé polovině osmdesátých let od našeho socialistického zřízení povolení k zahraničnímu angažmá. Zahrál si dvě sezony za Le Havre. Nastoupil do 61 utkání, v kterých vsítil 11 gólů.

5. Petr Čech - včera jsme přehled hráčů začali tímto skvělým gólmanem, dneska jím žebříček ukončíme. Čech před odchodem do anglické Chelsea působil ve francouzském Stade Rennes. Branku tohoto klubu strážil v sedmdesáti zápasech.

Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz