reklama

Naváže Kovář na tradici a dotáhne svůj tým až do finále?

04.02.2019
Co se týká rekordů kanadsko-americké NHL z pohledu českých hráčů, většina hokejových fanoušků je má zpravidla v malíku. I když je pravda, že není vůbec složité si pamatovat, že v této nejslavnější hokejové soutěži odehrál nejvíce zápasů (1733), vstřelil nejvyšší počet branek (766) a zaznamenal nejvíce asistencí (1155) božský Jaromír Jágr. Méně už se třeba ví, že nejvíce trestných minut si odseděl Petr Svoboda (1605) či gólů v oslabení nejvíce vsítil (24) Radek Dvořák.

Už méně toho ale hokejoví fandové vědí o ruské KHL. Avšak i zde zanechali a nadále zanechávají čeští hokejisté významnou stopu. Zde se však podívejme na naše hráče z celkového pohledu Kontinentální ligy a nejenom v "soupeření" mezi jednotlivými Čechy.

Už se pomalu zapomíná, že např. Roman Červenka se v dresu Avantgardu Omsk stal v sezoně 2010/2011 nejlepším střelcem (31 branek). Avšak ještě o dva roky dříve dokázali dva čeští hráči vstřelit o čtyři branky více. Jan Marek za Metallurg Magnitogorsk a Pavel Brendl v angažmá v Torpedo Nižnij Novgorodse tak podělili o korunu nejlepšího střelce.
Hodně ceněné bývá i hodnocení v bodování +/−. V této statistice byl v sezoně 2013/2014 nejlepší Jan Kovář z Magnitogorsku (+46).

A jedeme dál, Karel Rachůnek se stal v ročníku 2010-11 nejlepším obráncem.
A znovu musíme zmínit Romana Červenku. V sezoně 2011/2012 byl vyhlášen tzv. Mistrem play-off. Jak už název ocenění napovídá, byl nejužitečnějším hráčem v play-off KHL.

Jana Kováře můžeme nazývat i Železným mužem, protože dokázal ve třech navazujících sezónách odehrát nejvíce utkání.

Současný lídr v hodnocení kanadského bodování české extraligy Marek Kvapil bude rád ohledně KHL vzpomínat na sezonu 2011/2012, kdy v dresu Dynama Moskva vstřelil nejrychlejší gól. Trefil se už v 9. vteřině utkání! Navázal tak na Jiřího Hudlera, který se stal "rychlíkem" o dva roky dříve v dresu Dynama Moskva.

A dotřetice Jan Kovář. Se spoluhráči Danisem Zaripovem a Sergejem Mozjakinem z Magnitogorsku byli za sezonu 2013/2014 zvoleni nejlepší útočnou trojicí.
Toto se povedlo i Petru Čajánkovi s Alexejem Jašinem a Maximem Sušinskim v Petrohradu (2009/2010)

Avšak nejenom hráči, ale i trenéři zanechali v ruské lize velkou stopu. Miloš Říha byl dokonce za sezonu 2010/2011 zvolen nejlepším koučem, když se mu povedlo s Atlantem Mytišči dostat nečekaně až do finále!

Poslední velký počin českého hokejisty v druhé nejlepší lize světa se datuje do posledních dní, kdy se brankáři Jekatěrinburgu Jakubu Kováři povedlo překonat rekord v počtu vychytaných výher v sezoně. V současné chvíli je na čísle 34 a to sezona ještě nekončí! "Strašně si vážím, že jsem rekord získal. Když jsem se díval na statistiku, tak první tři místa měli brankáři, kteří vždycky došli do finále, takže doufám, že na ně navážu i v play-off," podotkl pro Isport.cz reprezentační gólman.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz