Mladíci měli úžasný začátek, poté však Kanada ukázala svou kvalitu

24.04.2019
Už to vypadalo, že z bídného začátku světového šampionátu se čeští hokejisté do 18 let povznesou až na úžasný konec. Porážka s Běloruskem, vysoká výhra nad Švýcarskem, senzační vítězství nad obhájci titulu z Finska a pokoření Kanady. Bohužel ten poslední krok se nakonec nekonal, i když se tak zprvu zdálo...

Skupina A: ČR - Kanada 2:6 (2:1, 0:2, 0:3)

Kanadští hráči měli už před tímto zápasem jistou celkovou výhru ve skupině. Možná i to zapříčinilo, že vstoupili do utkání vlažně a než se nadáli, prohrávali 0:2.
Až tento stav je vyhecoval k lepšímu výkonu a ještě do konce první třetiny snížili. "Začali jsme velmi dobře, měli jsme velké šance a dali dva góly. Pak ale nevím, co se stalo, Kanaďané to úplně otočili. Českému hokeji obecně nevyhovuje tvrdá hra a oni si asi řekli, že to bude jejich plán," podotkl útočník Marcel Barinka.
Kanadě se povedlo vyrovnat dvě minuty po začátku druhé třetiny. Hráči javorového listu si udržovali mírnou převahu, kterou zužitkovali ve 36. minutě ve vedoucí gól.
Naši reprezentanti mohli vyrovnat při přesilovce, kdy měli dvě nadějné šance. Pro Česko pak byla smrtící pasáž ve třetí třetině, kdy mezi 52. a 55. minutou obdrželo tři góly.

"Jak jsme vstoupili do zápasu a jak jsme odehráli první třetinu, z toho mám velmi dobré pocity. Dobře jsme hráli i ve druhé třetině, ale co nás zklamalo, to je disciplína - udělali jsme moc faulů. Hráče, kteří hrají oslabení, to pak stojí hodně sil. Neproměnili jsme navíc šance, které jsme měli. Mohli jsme dát gól na 3:0, ten jsme nedali a z protiútoku jsme inkasovali. Byla to zbytečná chyba jedince v přesilovce, kdy nám Kanaďané odjeli a dali gól na 2:1. To jsou chyby, které když uděláte s tak velkým soupeřem, zápas ztratíte. Soupeř začal hrát hodně agresivně, protože věděl, že technicky na nás asi stačit nebude, vzhledem k tomu, že jsme dobře kombinovali. V tu chvíli někteří hráči přestali hrát, v tak velkých utkáních se ale musí chtít ukázat. Musíme mít obětavost, herní odvahu a vyhrávat souboje. Závěr už se dohrával a dostali jsme další góly. Mužstvo nicméně ukázalo charakter, hrálo s tak silným soupeřem velmi dobře," řekl po utkání český trenér Alois Hadamczik.

Český tým tak skončil v tabulce třetí a zítra ve čtvrtfinále vyzve Švédsko.

Branky a nahrávky: 5. Volráb (A. Rutar), 6. Barinka (Myšák, Peterek) - 12. Newhook (Rees), 22. Holloway (Tomasino), 36. Tomasino (Holloway, Pelletier), 52. Legare (Spence), 54. Rees (Spence), 55. Krebs (Cozens, Newhook). Rozhodčí: Brannare (Fin.), Morozov (Rus.) - Kilian (Nor.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 8:4, navíc Pařík, Volráb - Washkurak všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 407.

Sestava Česka: Pařík - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb, Žůrek - F. Přikryl, Lang, Mužík - Raška II, Barinka, Myšák - Teplý, Toman, Peterek - Najman, Koffer, Rychlovský - Pšenička. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.