reklama

Legenda odešla do hokejového nebe

21.04.2019
Ve věku 83 let zemřel Luděk Bukač, velká hokejová legenda.

Luděk Bukač dokázal jako trenér dovést reprezentační tým dvakrát ke zlatým medailím. Poprvé v roce 1985, kdy měl v kádru například Jiřího Králíka, Miloslava Hořavu, Františka Musila, Vladimíra Růžičku, Jiřího Šejbu či Petra Rosola. Tento úspěch byl o to sladší, že se MS konalo v Československu.
Další zlato získal v roce 1996, kdy se tým "točil" kolem Roberta Reichela, Martina Procházky, Pavla Patery či Jiřího Kučery. Dá se říci, že byl u počátku zlaté generace, která pak kromě nagánského zlata získala i hattrick ze světových šampionátů.

Kromě českého (československého) týmu Bukač trénoval rovněž národní celky Rakouska a Německa.
Co se týká klubového koučinku, stál na lavičce Košic, Českých Budějovic, ale především Sparty, za kterou i dříve hrával. Avšak oblékal i dres Jihlavy či ještě dříve Motorletu Praha.

V roce 2007 byl Bukač přijat do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, podobné pocty se mu dostalo i v Česku.

Luděk Bukač se do posledních měsíců zajímal o hokej. Pomáhal synovi s akademií, kterou spolu založili. Lidé kolem hokeje si na něm vážili, že se nebál přímo pojmenovat problémy, které trápily a trápí náš hokej. Což se ale ne vždy některým líbilo...

"Luděk Bukač byl půl století výraznou součástí naší hokejové historie. Jako hráč a především jako trenér, metodik a pedagog se v tomto období výrazně podílel na úspěších české hokejové školy. Po nedávném úmrtí Jána Staršího ztratil někdejší československý hokej další významnou osobnost," uvedl prezident Českého hokeje Tomáš Král.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz