Kvitová je ve finále Australian open! Když vyhraje, bude světovou jedničkou

24.01.2019
Před dvěma lety měla Petra Kvitová touhu ještě si vůbec někdy zahrát tenis. V lednu 2017 se dostávala psychicky i zdravotně z přepadení, při kterém jí lupič u ní doma ošklivě pořezal ruku. Naštěstí se dostala do péče skvělého chirurga Radka Kebrleho, který byl schopen dodat její levé ruce znovu cit, bez kterého by logicky těžko mohla hrát profesionálně tenis. A už za několik měsíců se vrátila na kurty. Sice na grandslamu v Paříži vypadla ve druhém kole, stejně to ale mohla brát jako velkou výhru. Dokázala si, že je ruka schopná snášet velkou zátěž. Následně šokovala vítězstvím na travnatém turnaji v Birminghamu. Pak jí sice nevyšel Wimbledon (též skončila ve 2. kole), ale to se dá přisoudit únavě z předešlého vítězného turnaje. Parádního výsledku však dosáhla na US Open, kde se dostala mezi posledních osm. Rok 2017 ukončila na 29. místě. O dvanáct měsíců později jí už byla v konečném tenisovém účtování přisouzená osmá příčka. A nyní má možnost vystoupat na úplný vrchol. Stačí udělat poslední krok, porazit ve finále Australian open Japonku Naomi Ósakaovou.

Petra Kvitová se dostala do finálového boje o vítězný pohár poté, co porazila dnes v noci americkou tenistku Danielle Collinsovou 7:6 a 6:0. Ten druhý set, v kterém soupeřce nadělila kanára, svědčí i o tom, že má skvělou formu podpořenou výtečnou kondicí. První sada ale vůbec jednoduchá nebyla. Pětadvacetiletá Američanka se se od začátku pustila nebojácně do favoritky a brzy jí sebrala servis. To však naší tenistku nijak nerozhodilo a vzápětí si vzala brejk zpátky. Tenistky si pak až do tie-breaku udržely svůj servis. Ve zkrácené hře hrála Kvitová odvážněji a to se jí vyplatilo, vyhrála jí 7:2.
Druhý set, jak už bylo naznačeno, byl pro českou hráčku jednoduší. Hned v první hře vzala soupeřce servis, což za chvíli znovu zopakovala a to Collinsovou definitivně dorazilo.

Čeští tenisoví fanoušci doufali, že by finále na první grandslamu roku mohlo být výhradně české. To se jim ale nesplní, protože Karolína Plíšková prohrála v druhém semifinále s Japonkou Naomi Ósakaovou 2:6, 6:4 a 4:6. Japonka je známá svým výborným pohybem po kurtu, ke kterému když přidá agresivitu, tak je těžko k poražení, což dokázala i na loňském US Open, v kterém celkově dominovala. I proti Plíškové vyrukovala s tímto stylem hry a v první sadě jí dvakrát vzala servis. Právě podání bylo největším mínusem Plíškové v prvním setu.
Druhý set byl dlouho vyrovnaný, až za stavu 5:4 prolomila Plíšková soupeřce podání a o vítězce tak musel rozhodnout třetí set.
Důležitý moment nastal hned na začátku třetího dějství, kdy česká hráčka měla možnost za stavu 1:0 vzít Osakaové podání, ale ani jeden z tří brejbolů nevyužila. Naopak následně sama své podání prohrála, Japonka brejk potvrdila vítězným servisem a vedla 3:1. A protože až do konce setu už ani jedna hráčka své podání neprohrála, mohla se na konci zápasu z vítězství radovat tenistka z Asie.

Kromě Kvitové budeme moci v závěrečných bojích na Australian open fandit i Barboře Krejčíkové, která se s Američanem Ramem dostala do finále po vítězství nad dvojicí Martínezová, Skupski (Šp./Brit.) po výsledku 6:0, 6:4. Na finálové soupeře si ještě musí počkat. Rozhodne se mezi dvojicemi Sharma, Smith J-P. a Melichar, Soares B.