reklama

Křižák se pokusí chytit do sítí všechny své konkurenty

21.09.2018
Jako je pro tenisty největším úspěchem vyhrát na některých z grandslamových turnajů (Australia Open, Paříž, Wimbledon a US Open), tak je pro cyklisty největší metou zvítězit na jednom z Grand Tour závodů (Giro de Italia, Tour de France a Vuelta). Přesto i získat dres mistra světa není k zahození. V rakouském Innsbrucku se o to budou pokoušet i naši závodníci. Právě toto rakouské horské městečko hostí letošní světový šampionát.

V české nominaci v závodě elite muži je tato sedmička závodníků: Jan Bárta, Josef Černý, Jan Hirt, Karel Hník, Michael Kukrle, Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger. A právě posledně jmenovaný byl měl být naším tajným želízkem pro zisk případného medailového umístění. "Bylo by hezké mít medaili," zasnil se Kreuziger. "Ale absolutně neříkám, že si pro ni jedu. Jsem nohama pevně na zemi. Konkurence je obrovská. Bude záležet na tom, jak se bude člověk v daný den cítit. Ale myslím, že když si všechno sedne, desítka je reálná. Pak je to o detailech," připomněl zkučený cyklista, který má přezdívku Křižák.

A jak se našim cyklistům dosud dařilo na světových šampionátech? No popravdě, žádná velká sláva to v jednotlivcích není. Od roku 1927, kdy se jezdí na MS silniční závod, nezískali naši jezdci jedinou medaili v elitní kategorii mužů.
Co se týká závodu amatérů, zde máme jeden úspěch. V roce 1993 dosprintoval Lubor Tesař pro třetí místo. Za dva roky ale tato kategorie byla zrušena.

Od roku 1994 si jezdí na světových šampionátech i časovka jednotlivců. Ani zde nemůžeme poznamenat nějaký úspěch, zato se nám ale zadařilo v časovce družstev, která má delší historii. V roce 1970 získala čtveřice František Řezáč, Petr Matoušek, Milan Puzrla a Jiří Mainuš stříbrné medaile. Petr Matoušek pak spolu s Vlastimilem Moravcem, Vladimírem Vondráčkem a Petrem Bucháčkem získal o pět let později bronzový kov.
A to nebylo všechno. Na domácím šampionátě v roce 1980 si Milan Jurčo, Michal Klasa, Jiří Škoda a Alipi Kostadinov vyjeli v Praze bronzovou medaili. První dva jmenovaní pak ještě čtyři roky na to si s dvojicí Vladimír Hrůza a Milan Křen zajeli pro stříbro do Itálie.

To v juniorech se můžeme pyšnit i zlatou medailí zmiňovaného Romana Kreuzigera (2004). Tak třeba si letos zopakuje pocity z před 14 lety ve Veroně.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz