reklama

Kdo je největší posilou Plzně? Beauguel, Bakoš či Kayamba? Kdepak, je to Pavel Horváth!

05.01.2019
Fotbalisté mistrovské Plzně dnes nastoupili do zimní přípravy. Do prvního tréninku se zapojili i noví hráči Jean-David Beauguel ze Zlína a Joel Ngandu Kayamba z Opavy. Do západočeského klubu se z hostování v Trnavě vrátil i Marek Bakoš. Plzeňský klub si posily vybírá po pečlivé úvaze (ne jako Sparta), takže se dá očekávat, že budou pro klub přínosem.

Přesto se dá říci, že nejsou největšími posilami Viktorky během zimního období. Tou je Pavel Horváth, který se do Plzně vrací po roce a půl. Ne, nechystá se znova navléci hráčský dres. Při vší úctě k Horváthovi (a k jeho kilům), by už s velkou pravděpodobností, i při své šikovnosti, nestíhal soupeřům. Klub ho angažoval na post hlavního trenéra týmu do 21 let. „Na práci s klukama se těším. V Sokolově to pro mě byla jistě velká zkušenost. Do Plzně se nyní vracím rád, na jarní část sezony se chceme co nejlépe připravit a být v ní úspěšní,“ řekl Horváth pro plzeňský klubový web.
Trenérskou práci na vyšší úrovni v pozici hlavního kouče si vyzkoušel, jak sám připomenul, v druholigovém Sokolově, kam přišel před ročníkem 2017/2018. V první sezoně se mu dařilo, tým skončil na solidním 7. místě. V tomto ročníku ho však klub po jedenácti kolech odvolal, když dokázal s týmem jen třikrát vyhrát.
Ještě předtím působil na lavičce právě v Plzni, kde dělal tehdejšímu hlavnímu trenérovi Karlu Krejčímu asistenta. Ale jeho úplné trenérské začátky se datují v roce 2015, kdy vedl třetiligové Domažlice.

Pavel Horváth tak nyní přichází k plzeňskému juniorskému týmu v ideální chvíli, kdy už si prožil trenérské začátky na různých úrovních. Zároveň to není tak dávno, kdy sám nastupoval k zápasům, takže se stále dokáže vcítit do pocitů hráče. Určitě ho neopustil jeho příslovečný humor, kterým umí navodit dobrou atmosféru a i třeba odlehčit nelehké období, do kterého se dostane každý klub. Jeho jméno může být i lákadlem pro mladé talentované kluky nejenom z Plzeňska, ale i z celé republiky, kteří budou chtít trénovat pod touto prvoligovou legendou posledního desetiletí.
Tohle všechno si určitě v klubu uvědomují. Možná i s Horváthem počítají do budoucna, že jednou nahradí Pavla Vrbu.

Na druhou stranu je pravda, že ne vždy skvělý fotbalista se stal i úspěšným trenérem... Ale pro Pavla Horvátha je ideální, že začíná postupně, v tomto případě od juniorů. To např. Tomáš Rosický ve Spartě skočil jen po krátkém rozkoukání se do pozice sportovního ředitele rovnýma nohama, a pokud se letenský klub nezvedne, už nebude takovým miláčkem sparťanského publika jako je teď. Ale to už je zase jiný příběh...
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz