reklama

Stejně jako Rusové rozstříleli nás, česká repre takto ničila fotbalové trpaslíky

13.09.2018
Ve včerejším Magazínu Domácích novin jsme vám představili největší debakly české i československé fotbalové reprezentace.
Samozřejmě v našem fotbale byly i světlé okamžiky a bylo jich dost. Naší reprezentaci (české i československé) se povedlo získat několik cenných medailí, ať už z mistrovství světa (např. v roce 1962 v Chile) či evropského šampionátu (kupříkladu v Bělehradě 1976). Zaměřme se ale, stejně jako včera, jen na jednotlivé výsledky.


1. Česko - Andorra 8:1 (Liberec - 4. 6. 2005 - kvalifikace MS) - Tenhle zápas byl výjimečný i tím, že se po tomto zápase dostal do čela nejlepších střelců historie Jan Koller. Dva góly proti Andoře mu pomohly přeskočit dosud vedoucího Antonína Puče.

2. Česko - San Marino 7:0 (Liberec - 7. 10. 2006 - kvalifikace ME) - O rok později na tom samém stadioně se urodila další česká kanonáda. Po dvou kolech dali Jan Koller i Milan Baroš.

3. Česko - San Marino 7:0 (Uherské Hradiště - 8. 9. 2009  - kvalifikace MS) - Stejný soupeř, stejný výsledek. I když tento soupeř byl vždy slabý, určitě i tak na tento zápas rád vzpomíná Milan Baroš, který vstřelil čtyři branky. Zařadil se tak po bok třeba Pepi Bicana či Františka Kloze, kterým se povedl stejný kousek ve třicátých letech.

4. Česko - Bulharsko 6:0 (Letná na Spartě - 6. 10. 2001 - kvalifikace ME) - Porazit rozdílem třídy nějakého fotbalového trpaslíka nebývá občas problém, ale dát šest kousků Bulharům, to je velmi pěkný počin. Dva góly vstřelili Tomáš Rosický a Pavel Nedvěd.

5. Česko - Malta 6:0 (Teplice - 18. 9. 1996 - kvalifikace MS) - Malta patří k častým soupeřům našich hráčů, kteří se snaží si proti ní nahonit dobré skóre. Stalo se tak i onoho večera. Dvě branky vsítil Patrik Berger.

A jaké byly nejvyšší výhry během československé éry?
Obě nejvyšší vítězství jsme dosáhli proti Jugoslávii a to shodně 7:0. Jedno z nich jsme vybojovali 28. srpna 1920 na OH v Antverpách (byl to historicky první zápas Československa) a druhé o pět let později v Praze (28. října).
Tento jihoslovanský tým byl pro naši reprezentaci velmi oblíbený, právě kvůli tomu, že si naši fotbalisté proti němu vždy dobře zastříleli. Což se stalo i v roce 1921, kdy jsme Jugoslávii porazili 6:1 a za pět let v dalším přátelském utkání 6:2.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz