reklama

Jak se vypořádá Jablonec s velkými ztrátami? A překoná Zlín své jarní prokletí?

08.02.2019
Tři sezony po sobě zažil prvoligový Zlín solidní podzimní část, na jaře to však vždy byla katastrofa. Avšak díky mnoha nasbíraným bodům na podzim se ševci vždy nějak zachránili.

I v této sezoně mají zlínští fotbalisté zatím skvěle rozjetou sezonu, jsou šestí s náskokem 15ti bodů na přímé sestupové místo. Následující týdny ukáží, zda se dokáží zbavit svého jarního "traumatu". "Předchozí jara byla tragická. Věřím, že se z toho poučíme. Nechci, aby to vyznělo jako fráze, ale už to nejde omlouvat. Sezonu máme navíc dobře rozjetou. Byli bychom hlupáci, kdybychom to nějakou naší laxností nebo přístupem pustili z rukou," podotkl kapitán týmu Petr Jiráček.

Po podzimu však ve Zlíně došlo ke dvěma velkým ztrátám. Do Plzně odešel nejlepší střelec Francouz Jean Beauguel, který vstřelil devět gólů. "Myslím, že jsou tady hráči, kteří ho v průběhu sezony nebo té další, mohou nahradit a dokázat, že na hřiště patří. Víme, že hrajeme ve Zlíně a když se daří, je o ty hráče pak zájem,“ bere to s pochopením, ale zároveň pozitivně Jiráček.

Těžko také předvídat, co udělá s týmem odchod trenéra Michala Bílka, který dovedl s mančaftem získat skoro stejně bodů jako Sparta. Bývalý reprezentační kouč neodolal nabídce vést reprezentaci Kazachstánu. "Do poslední chvíle jsem tomu nevěřil. Když odlétal, tak jsem mu říkal, že mu to přeju a zároveň že bych si přál, aby tady zůstal. Už jen proto, že to tady fungovalo, chodili lidi, hráli jsme fotbal, který se aspoň trochu líbil. Po předchozí mizerné sezoně to bylo zadostiučinění," řekl kapitán.

Na lavičce Bílka nahradil Roman Pivarník, který naposledy vedl ve druhé lize Zbrojovku Brno, kde byl však po nepovedeném vstupu do letošní druholigové sezony odvolán...

V prvním jarním kole se Zlín střetne se Slováckem, které dokázal na podzim porazit dokonce na jeho hřišti 4:0. „Byli jsme v euforii a Slovácku se nedařilo. Na konci podzimu už to bylo jiné Slovácko. Pomohla jim změna trenéra a jsou mnohem nebezpečnější vepředu. Rozhodně nás čeká těžší zápas, než jsme odehráli na podzim," upozorňuje Jiráček.

                               
                                      Dnešní zápas v Olomouci napoví, jak to s Jabloncem vypadá


Tak si zrekapitulujme situaci v FK Jablonec. Lukáš Masopust odešel do Slavie, Matěj Hanousek neodolal nabídce Sparty. Nejlepší hráč týmu Michal Trávník bude kvůli zranění několik prvních zápasů chybět. David Štěpánek a Nikola Jankovič budou marodit celé jaro. A David Lischka možná bude muset kvůli problémům se srdcem úplně ukončit kariéru. A navíc Martin Doležal může být (třeba) myšlenkami u Slavie, která ho chtěla, ale Jablonec řekl ne.
Tak s tímto psychickým rozpoložením a hráčskými problémy vstupuje čtvrtý tým prvoligové tabulky do jarních odvet. "Cíl je jasný, udržet se v první šestce, která nám zaručuje boj o pohárové příčky. Určitě nemůžeme říct, že bychom se chtěli uspokojit a nějak to dohrát i kvůli tomu, že odešli někteří hráči. Hráči to vědí, jen do baráže máme jedenáct zápasů. Musíme se na to připravit a ty zápasy zvládnout a celkově odstartovat co nejlépe," podotkl trenér Jablonce Petr Rada.

Jablonec posílil kromě hráčů z juniorky v podstatě jen Bogdan Vatajelu, který přichází na hostování ze Sparty.

Severočeský tým vstupuje do jarních odvet už dnes, když se od 18. hodin představí v Olomouci.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz