reklama

Jak dlouho ještě budou platit kluby za agresivní tupce, co si říkají fanoušci?

03.11.2018
Může nastat situace, že 29. listopadu vyhrají slávisté svůj zápas Evropské ligy v Bordeaux a zajistí si tak postup do vyřazovací části. Jenže to nebudou mít s kým na místě oslavit. Disciplinární komise UEFA totiž zakázala slávistickým fanouškům vycestovat do tohoto francouzského města na zmíněný zápas. Potrestala je tak za výtržnosti, kterých se dopustili při posledním zápase v Kodani. Nejenom že se na fotbalovém stadioně poprali s pořadateli, ale i dokonce někteří hajlovali. To ale není všechno, klub navíc zaplatí pokutu 20 tisíc eur.
"Nejdříve obrovská radost z výsledku a potom strašný stud po dění na tribunách. Odprezentovali jsme SKS jako bandu ožralých neandertálců, příště už srdečné přivítání nečekejme. Nikdy jsem se necítil trapněji," uvedl na svém twitteru generální sekretář Slavie Jiří Vrba.
Zmiňovaných dvacet tisíc eur není první pokuta, kterou už letos slávisté v rámci evropských pohárů museli zaplatit. Ve 3. předkole Ligy mistrů s Dynamem Kyjev skandovali fanoušci slova: "UEFA mafia. Za to dostala Slavia pokutu dokonce 66 000 eur. Po zápase s ukrajinským klubem se navíc hlavní šéf červenobílých Jaroslav Tvrdík na sociální síti tvrdě pustil do ukrajinského místopředsedy UEFA Hrihorije Surkise a vyzýval ho k rezignaci. I to nenechala disciplinární komise UEFA bez povšimnutí a poslala Slavii "složenku" na dalších 10 000 eur.
Rival červenobílých Sparta sice už z evropských pohárů vypadla, aniž si je pořádně zahrála, ale také její "fanoušci" stačili zařídit, aby letos z Letné odešla pokuta za výtržnosti. Dohromady klub zaplatil 100 tisíc eur, což dělá kolem 2,5 milionu korun za odvetné utkání se srbskou Suboticou. Ale už v prvním zápase v Srbsku se sparťanští výtržnící chovali tak nevhodně, že se Sparta nemohla divit, když jí přišla pokuta na 50 tisíc eur.

Jaké je řešení, aby české kluby nemusely za své tzv. fanoušky za jejich výtržnosti, ať už v domácí lize či evropských pohárech, věčně platit?
1. Najít konkrétní viníky a dát jim zaplatit pokutu. V době kamerového systému není problém výtečníky identifikovat.
2. doživotně takovýmto individuím zakázat přístup na všechny prvoligové stadiony.
3. fotbalisté musí po zápase přestat tleskat fandům, pokud během utkání páchali nějaké nepřístojnosti. Slušný fanoušek to pochopí, že si hráč s nimi nepříjde zahulákat vítězný pokřik a názor burana nemusí fotbalistu zajímat.
4. zakázat přístup podnapilých divákům a samozřejmě při zápase neprodávat žádný alkohol.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz