reklama

Historický úspěch českých basketbalistů. Postoupili mezi nejlepších šestnáct týmů světa

05.09.2019
Když vyšlo najevo, že Jan Veselý nebude moci kvůli zdravotním problémům reprezentovat Česko na MS, šance na slušný výsledek našeho basketbalového týmu hodně poklesly. Jenže český nároďák se semkl a po "slušné" porážce s USA 67:88, výhře nad Japonskem 89:76, dnes šokoval celý basketbalový svět vítězstvím nad Tureckem 91:76. Zároveň to znamená, že Česká republika postoupila mezi nejlepších šestnáct týmů světa.

"Řekl jsem hráčům, že jsem málem brečel. A to se nestává často, hlavně ne z basketbalu. Cítím se nádherně, protože jsme dokázali něco opravdu velkého a budeme si to dlouho pamatovat," prohlásil trenér Ronen Ginzburg.

Pro národní tým je to jednoznačně největší úspěch v novodobé historii samostatné České republiky už i z toho logického důvodu, že je to jeho první účast na mistrovství světa. Ve společném státu se Slováky se nároďák zúčastnil světového šampionátu čtyřikrát. Nejlepšího umístění dosáhl v roce 1970, kdy skončil šestý.

V dnešním utkání jen na začátku se Turecko ujalo několikabodového vedení, pak už měli Češi v podstatě zápas pod kontrolou.
Sice turecký tým pak ve druhé čtvrtině o bod vedl, ale to byla jen jepičí záležitost. O přestávce šla česká reprezentace do kabin za stavu 43:35.
Začátek druhé půle zase vyšel lépe pro Turky a dokázali skóre srovnat. Český tým to ale nerozhodilo a brzy si znovu vytvořil náskok, který dokázal postupně navyšovat. V posledních dvou minutách už bylo skoro jasné, že nás vítězství nemine a dvacet vteřin před koncem mohla česká lavička začít slavit. Brzy se přidali i hráči na palubovce i čeští fanoušci v hledšti. "Myslím, že lidi v Česku si tenhle týden zapamatovali taky. Hráli jsme proti sakra silným soupeřům, ale my zase máme obrovské srdce,“ dodal Ginzburg.

Česko se v osmifinálové skupině střetne v sobotu s Brazilií a v pondělí s Řeckem. Všechna tři dosavadní utkání se mu započítávají i do další tabulky. Čtvrtým účastníkem skupiny je USA. Z každé kvalifikační skupiny postoupí dva nejlepší týmy do vyřazovací části.
ČR - Turecko 91:76 (22:16, 43:35, 66:60)

Sestava ČR: Hruban 18, Balvín 17, Bohačík 15, Satoranský 11, Kříž 2 - Auda 16, Schilb 8, Peterka, Pumprla oba 2, Palyza, Šiřina, Vyoral všichni 0.

Nejvíce bodů Turecka: Osman 24, Korkmaz 16, Mahmatoglu 14. Fauly: 19:20. Trestné hody: 19/12 - 22/19. Trojky: 7:11. Doskoky: 41:26.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz