reklama

Historická událost pro český florbal. Junioři ovládli světový šampionát

13.05.2019
Florbal je sport, který umí hrát jen čtyři země a vždy ho vyhrajou Švédové. Pro někoho to může být přehnaná poučka, ale svým způsobem je to pravda. Porazit švédské mužstvo v tomto (stále) mladém sportu je unikát. Maximálně se to podaří jejich sousedům z Finska. Nyní se však k přemožitelům přidali i čeští florbaloví junioři.

A nebyla to kdejaká výhra. Zrodila se ve finále mistrovství světa a navíc byla pro švédský tým zdrcující. Porážka 2:8 patří k největším v historii fenoména tohoto sportu.
Přitom se dlouho nezdálo, že by mohlo padnout nakonec tolik branek, vždyť ještě ve 24. minutě byl stav 0:0. Poté však našim vyšla šestiminutovka, v které vstřelili tři góly. A především měli drtivý závěr poslední třetiny.

Pro český florbal je to první zlatá medaile v historii světových šampionátů. Dosud bylo nejcennějším úspěchem druhé místo mužů v roce 2004.
„Je to neuvěřitelný pocit, už proto, jak se zápas vyvíjel. Zahráli jsme proti Švédům oba duely na mistrovství skvěle do obrany, což je základ úspěchu. Celý turnaj nás držel brankář Haleš. Za vítězstvím stojí neuvěřitelná práce hráčů a realizačního týmu, perfektní rozdělení rolí v kombinaci s tím, že každý k úspěchu přidal něco navíc. Ukázali jsme, že český florbal může hrát s nejlepšími týmy vyrovnané zápasy,“ řekl český kouč Jiří Jakoubek.


   Mistrovství světa juniorů ve florbalu Halifax (Kanada)

   Finále
  Česko - Švédsko 8:2 (0:0, 3:0, 5:2)
   Branky a nahrávky: 25. Kreysa (Langer), 30. Juha (Řezáč), 31. Langer (P. Šebek), 45. Eremiáš (Řezáč), 53. Šindler (Forman), 58. P. Šebek (Buršík), 59. Juha (Haleš), 60. Langer - 42. F. Eriksson (Kalentun), 48. Wettergren (Ahren). Rozhodčí: Sjögren, Ellis (oba Švéd.). Vyloučení: 5:0. Bez využití. V oslabení: 2:0. Diváci: 1107.

   O 3. místo: Švýcarsko - Finsko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
 
   Konečné pořadí: 1. Česko, 2. Švédsko, 3. Finsko, 4. Švývarsko, 5. Lotyšsko, 6. Slovesko, 7. Dánsko, 8. Norsko.

   Tým českých mistrů světa:
  Brankáři: Martin Haleš (Pardubice), Lukáš Kříž (Střešovice).
  Obránci: Ondřej Sádlo, Pavel Sládeček (oba Střešovice), Dominik Beneš (Ústí nad Labem), Petr Koláčný (Bulldogs Brno), Kryštof Malina (Vítkovice), Šimon Doubek (Chodov).
  Útočníci: Jakub Buršík, Filip Forman, Josef Juha, Patrik Šebek (všichni FbŠ Bohemians), Jonáš Kreysa, Filip Langer, Dalibor Švéda (všichni Střešovice), Daniel Eremiáš, Martin Řezáč (oba Chodov), Jakub Boček (Black Angels), Matyáš Šindler (FBC Ostrava), Matěj Havlas (EräViikingit/Fin.).
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz