Francouzovi se splnil sen. Poprvé nastoupil do zápasu NHL jako jednička

13.10.2019
Když se po předloňské sezoně rozhodl český hokejový brankář Pavel Francouz opustit ruskou KHL a vydat se do zámořské NHL, někteří možná nechápavě kroutili hlavou: "Proč opouští ligu, kde si vydobyl skvělé jméno a má možnost si vydělat velké peníze. Vždyť dostal pohádkovou nabídku od Petrohradu? Proč se vydává do neznáma, kde bude muset odznova budovat své renomé?
Český reprezentant to však takto nevnímal. Ano, věděl, že bude muset svým způsobem začít odznovu, ale byl na to připraven. A první rok v Americe opravdu musel přetrpět v nižší AHL a jen dvakrát nakoukl v dresu Colorada do nejlepší hokejové ligy světa. A to ještě jen v průběhu zápasu. V obou utkáních vždy inkasoval jen jednu branku a byl za své výkony chválen. Ani to mu však nezaručilo, aby už zůstal v "A-týmu".

Přes léto však došlo ke změně a 29letý gólman najednou v hierarchii klubu poskočil na pozici číslo dvě, což samozřejmě znamenalo, že už nemusel počítat s navlékáním dresu s nápisem "Eagles", ale s "Avalanche", jak si říká colorádský klub v NHL.

A dnes v noci dostal poprvé extraligový vítěz z roku 2015 (Litvínov) možnost nastoupit do zápasu jako gólman číslo jedna. A vedl si znamenitě. K výhře nad Arizonou 3:2 v prodloužení pomohl 34 zákroky. A byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

"Snil jsem o tomhle momentu celý můj život a snažil jsem se užít si každou sekundu. Jsem šťastný, že to vyšlo a že jsme vyhráli," uvedl Francouz. "Máme skvělou partu, kluci mi pomáhali, jak jen to bylo možné. Blokovali střely a hráli v obranném pásmu opravdu slušně," doplnil.

Jeho spoluhráč Andre Burakovsky, který dal rozhodující gól v prodloužení, měl k Francouzovi jen slova chvály. "Předvedl několik velmi důležitých zákroků. Tohle jsme od něho potřebovali. Jsme šťastní i za něho, že první zápas takhle zvládl. Odchytal dobrý zápas."

Colorado vyhrálo i čtvrtý zápas sezony a drží se na druhém místě Západní konference.