Fantazie! Slavia dobývá fotbalovou Evropu

15.03.2019
Devatenáct let čekali slávističtí fanoušci, až se jejich miláčkům opět podaří postoupit v pohárové Evropě do čtvrtfinále. A nyní mohou dál snít o tom, že sešívaní vyrovnají své maximum z roku 1996, kdy se v Poháru UEFA (dřívější obdoba dnešní Evropské ligy) dostali až do semifinále.

Slavia Praha - Sevilla FC 4:3 po prodl. (2:2, 1:1)

Postupová matematika byla před včerejším zápasem proti Seville jasná. Jakákoliv výhra zaručí Slavii postup, ale i remízy 0:0 či 1:1. Slávisté se však od začátku snažili o tu první variantu. Už ve 14. minutě se ujali vedení, když se po Stochově rohu dostal míč ke Škodovi a ten ho hlavičkoval do vápna, kde jej Ngadeu dlouhou nohou doklepl do sítě.
Možná někdo čekal, že výsledek z prvního zápasu ve Španělsku byla náhoda a v Praze Sevilla ukáže svou pravou sílu a bude Slavii jasně přehrávat. Domácí však hráli s favoritem vyrovnanou partii. Přesto jejím fandům zatrnulo, když se ve 31. minutě snesl míč na břevno Kolářovy branky.
Už to vypadalo, že slávisté udrží jednobrankové vedení do poločasu, jenže minutu před odchodem do kabin hosté vyrovnali z penalty.

Slávisté odpověděli tím nejlepším možným způsobem. Hned od první minuty zatlačili soupeře do vápna a také si vykoledovali penaltu, kterou bezpečně proměnil Souček.
Avšak uběhlo jen osm minut a bylo opět vyrovnáno. El Haddadi předvedl nádherný volej.
Sevilla mohla rozhodnout o svém postupu pět minut před koncem, ale hlavičku Ben Yeddera skvěle vytáhl Kolář.
Nakonec to ale byla Sevilla, kdo se jako první v prodloužení ujal vedení, když se do centru Promese pěkně položil Vázquez. V tu chvíli to vypadalo s postupem Slavie bledě. Musela by totiž dát dvě branky.
Ale sešívání nesmírnou vůli a nebojácností podloženou herní kvalitou to dokázali. Nejdříve se po pěkné kombinaci trefil střídající hráč Van Buren. A minutu před koncem nastaveného času našel Olayinka před brankou Traorého, který s pomocí teče sevillského hráče dostal míč do sítě. "Byl dlouhý míč do vápna, já ho dal Peterovi (Olayinkovi). Peter mi ho vrátil a já vystřelil, obránce pak míč tečoval a nakonec z toho byl gól. Bylo to fantastické, pro mě je to nejvíc. Jako hrdina se necítím, hrdinové jsou všichni, celý tým," řekl Benjamin Traoré.

"Tento zápas si budeme pamatovat do konce života. Byl to těžký úkol, muset dát dva góly v prodloužení proti tak silnému soupeři. Ale my jsme ani na chvilku nepřestali věřit a dokázali jsme to. Myslím, že rozhodujícím momentem bylo, když se Sevilla začala strachovat o výsledek a bránit," přidal své dojmy Tomáš Souček.
"Chtěl bych hlavně poděkovat lidem, protože atmosféra byla neuvěřitelná. I poté, co jsme dostali třetí gól v prodloužení. Je to satisfakce pro ty hráče, kteří dokazují, že je v týmu velká síla," podotkl slávistický trenér Jindřich Trpišovský.
"Rozhodně jsme si za stavu 3:2 pro nás v prodloužení nemysleli, že bychom měli cokoli vyhráno. Ve fotbale není nic vyhráno, dokud nezazní hvizd rozhodčího. Všechno rozhodla jedna minuta, v tu chvíli po inkasovaném gólu všechny naše naděje padly. To je chvíle, na kterou ještě mnoho let nezapomeneme," dodal smutný trenér Sevilly Pablo Machín.

Branky: 14. Ngadeu, 46. Souček z pen., 102. Van Buren, 119. Traoré - 44. Ben Yedder z pen., 54. El Haddadi, 98. F. Vázquez. Rozhodčí: Kulbakov - Žuk, Masljanko - Sčerbakov, Dmitrijev (všichni Běl.). ŽK: Kolář, Král, Olayinka, Souček - F. Vázquez. Diváci: 19 020. První zápas: 2:2.

Slavia: Kolář - Masopust (90. Zmrhal), Kúdela, Ngadeu, Deli, Bořil - Souček - Traoré, Stoch (92. Van Buren), Král (106. Frydrych) - Škoda (77. Olayinka). Trenér: Trpišovský.

Sevilla: Vaclík - Carrico, Kjaer, Gómez - Navas, Mesa (74. Gonalons), Sarabia (80. Silva), Banega, Promes - Ben Yedder (104. Rog), El Haddadi (90. F. Vázquez). Trenér: Machín.