reklama

Fanoušci, už to s tou rivalitou přeháníte. Správné je fandit všem a ne jen jednomu klubu!

09.10.2018
Rivalita mezi fotbalovými kluby Spartou a Slavií trvá desítky let, i když v poslední době jí lehce utlumila Viktoria Plzeň, která se teď také stala českým velkoklubem.

Přesto duel těchto dvou pražských klubů většinou nenechává chladné fanoušky i v jiných sportech, např. ve futsale či v hokeji. A právě ve sportu, který se odehrává na kluzišti, teď lehce rezonuje případ sparťanského brankáře Davida Honzíka, který hostuje ve Slavii. Pro některé skalní slavistické fandy je to těžké ke skousnutí.

Sám Honzík si z toho ale nic nedělá, pro něj je důležité, že má podporu v kabině a nedělá mu třeba problém si vzít do branky na sebe slávistický dres a helmu se znakem Sparty. Navíc podle něj ta rivalita mezi oběma pražskými kluby není velká jako dřív, už i z toho důvodu, že Slavia hraje čtvrtým rokem nižší soutěž než Sparta.

Klub ve Slavii si zatím nemůže Honzíka vynachválit, vždyť mu vychytal tři vítězství za sebou.

Když se vrátíme k fotbalu, zde rivalita mezi pražskými "S" nabrala největší grády ve chvíli, kdy velký sparťanský "srdcař" František Straka přijal nabídku z Edenu trénovat právě Slavii. V tu chvíli se pro skalní sparťanské fandy stal navždy zrádcem. Navíc ani slávističtí fanoušci z něj nebyli moc nadšeni, už i z toho důvodu, že se Strakovi moc v jejich klubu nedařilo.

Známý je také případ, kdy se nechal tehdejší sparťanský obránce Tomáš Sivok vyfotit, jak v rukavicích a se znechuceným "ksichtem" drží s odporem slávistickou vlaječku.

A samozřejmě se stává, že se fanoušci obou znepřátelených (jak trapné!) klubů i porvou (ještě trapnější!), ale zároveň je pravda, že to není nikdy tak divoké, jako se to stává v cizině třeba v případě římského derby mezi AS a Laziem či v Turecku v případě Galatasaraye či Fenerbahce. Jejich "fandové" jsou schopni za svůj klub položit i život...
Teď by se hodilo parafrázovat heslo: Fotbal je hra gentelmanů, kterou hrají burani, ragby je hra buranů, kterou hrají gentelmani na Fotbal je hra gentlemanů, které FANDÍ burani..., ale samozřejmě to tak ve většině případů neplatí. Naštěstí.

Na závěr je nutné dodat, že správný sportovní fanoušek fandí všem a ne jenom jednomu klubu. Pak už to může někdy zavánět fanatismem, který většinou plodí jen problémy.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz