reklama

Ester Ledecké světový šampionát v alpském lyžovaní nevyšel. Nijak to však nesnižuje její olympijský veleúspěch

11.02.2019
Když se Ester Ledecká stala v loňském roce v jihokorejském Pchjongjanghu vítězkou v lyžařském Super-G, bylo to jedno z největších překvapení na těchto olympijských hrách. Rázem se z ní v Česku stala sportovní celebrita srovnatelná s (teď už bohužel bývalou) biatlonistkou Gabrielou Koukalovou či (bez přehánění) hokejistou Jaromírem Jágrem.

Po návratu do Česka absolvovala spoustu rozhovorů nejenom do sportovních, ale především do společenských magazínů. Navštěvovala různé besedy a reklamní akce. Zkrátka byla tzv. na roztrhání. Naštěstí má Ledecká kolem sebe tým, jak sama naznačovala, který to dokáže korigovat, aby nebyla tím zájmem až moc přehlcená.

Uběhlo jaro, léto, podzim a byla tu nová sezona, do které ale "STR" (takto se Ledecká jako malá podepisovala na obrázky) vstupovala s deficitem po operaci ruky, kterou si zranila při tréninku na snowboardu.
Zpočátku dvojnásobná olympijská vítězka střídala ve světových pohárech prkno s lyžemi, poté se však rozhodli s lyžařským koučem dát přednost "dvěma prkýnkům" a zároveň odpískala letošní MS ve snowboardu.
Přála si uspět na lyžařském šampionátě ve švédském Aare a její trenér Tomáš Bank naznačoval, že není úplně ideální, když v trénincích "skáče" z jedné disciplíny na druhou. „Poslední dobou to dělá Ester problém. Nemá smysl přeskakovat tam a zpět. Udělali jsme mítink a dohodli jsme se, že budou velké bloky lyžování a snowboardu,“ uvedl Bank na začátku tohoto roku.
A tak začal velký blok lyžování, který měl mít svůj vrchol na zmiňovaném mistrovství světa.
Hned první závod v Aare byl pro ní "ten zlatý z Olympiády" tzn. Super-G. Výsledek? 27. místo a pláč. "Velmi pozitivní věc je, že spousta lidí třeba pochopí, že ještě nemám na to, dostat se do té elity. Že to opravdu na olympiádě byla jenom výjimka. A budou mi fandit a budu moct zase jenom překvapit," řekla Ledecká ještě v lyžařském areálu.

Sama si uvědomovala, že ne všichni jí fandili a naopak čekali, že neuspěje a vítězství z Koreje jí slovně na sociálních sítích "omlátí" o hlavu... "Myslím si, že jsem udělala spoustě lidí radost. Bohužel těm, co mi to zrovna úplně nepřejou. Takže se budu snažit příště, stejně jako jsem se snažila teď," vzkázala.

A její další výsledky už byly lepší. V kombinaci skončila patnáctá a ve sjezdu o dvě příčky níže.

Tyto "nezdary" však nijak neumenšují její olympijský úspěch. Je zároveň nutné si uvědomit, že vloni v Koreji vstupovala do Super-G v pozici outsidera, vždyť Česká televize ani její závod nezařadila do přímého přenosu.
Letos už to očekávání bylo o hodně větší a i to jí mohlo psychicky srážet. Je to však pro ní velmi dobrá škola, kterou může v příštích sezonách zúročit. Vždyť je jí teprve 23 let. "Mám lepší výsledky, než jsem měla na minulém mistrovství světa. Je jasné, že to jde pomalu, ale dělám dva sporty," připomněla Ledecká svoji nadále hlavní disciplínu (i když se to letos nezdá) snowboard.
A právě na něj se teď zaměří. Chystá se do Jižní Koreje, přesněji do Pchjongjanghu, kde se zúčastní dvou závodů, to samé jí čeká následně v Číně. "Těším se na snowboard, už mi trochu chybí ta snowboardová partička," dodala Ledecká.

Tak třeba si na "místě činu" naplno připomene životní úspěch, který jí nabije nejenom do závodů ve zbytku letošní sezony, ale i do té příští. Aby se škarohlídi už nemuseli znova smát...
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz