Česká reprezentace začala kvalifikaci bídně, z Anglie si veze pět kousků...

23.03.2019
I když pod trenérem Jaroslavem Šilhavým udělala česká fotbalová reprezentace na podzim velký progres, přesto se nečekalo, že by i proti Anglii v rámci kvalifikace na ME měl náš výběr excelovat. Mezi fanoušky se předpokládala maximálně remíza či porážka o dva góly. Ale to, že čeští fotbalisté odjedou domů s výpraskem, to nepředpokládal ani ten největší škarohlíd...

Anglie - Česko 5:0 (2:0)

Přitom se českým fotbalistům podařilo zvládnout tradiční počáteční nápor domácího týmu, i když za cenu toho, že především jen bránili, což ostatně ale platilo skoro celý zápas... O tom svědčí i statistika držení míče, která byla v poměru 63% - 37% ve prospěch Anglie.
Anglický výběr se v posledních letech posunul herně i výsledkově nahoru. Možná kdyby zůstal u toho svého tradičního stylu, nakopni a běž, třeba by si s tím naši fotbalisté poradili a ukopali remízu 0:0. Jenže trenér Southgate během svého působení u Albionu naordinoval týmu styl, kteý je založený především na technice a momentu překvapení. A právě tyto atributy pomáhají silným týmům překonávat "zaparkované autobusy" před vápnem.
První gól vstřelili domácí ve 24. minutě. Kapitán Kane vyslal chytrou kolmicí na Sancha (lehce to zavánělo ofsajdem) a ten našel před brankou naprosto volného Sterlinga, pro kterého nebyl problém doklepnout míč ve skluzu do sítě.
Když už se zdálo, že se aktéři zápasu rozejdou do svých kabin se skórem 1:0, dostal se Sterling po sevření mezi Kadeřábkem a Kalasem na zem a rozhodčí odpískal penaltu, kterou s přehledem proměnil Kane.
Trenér Šilhavý nasadil do druhého poločasu místo Jankta ofenzivnějšího Vydru a hned se Češi dostávali více do šancí. Součkovi chybělo pár centimetrů, aby hlavičkou rozvlnil síť. Z dobré pozice se netrefil ani Pavelka.
Přibližně desetiminutovka, kdy měli hosté nápor, brzy odezněla a domácí nám poté ukázali, jak se chovat při šancích. Jmenovitě Sterling prokázal své kvality, když během dvou minut zkompletoval hattrick.
Následně mohl snížit Schick, ale jeho hlavička si cestu do sítě nenašla.
Angličtí fanoušci si nakonec užili "bůra" v naší síti, když si Kalas nešťastně šest minut před koncem dal vlastňáka.

"Mrzí nás to, takhle prohrát nechce nikdo. Anglie si zasloužila vyhrát, ale určitě ne takovýmhle rozdílem. Obdržené góly byly hodně smolné," řekl po zápase záložník Tomáš Souček.
"Musím pogratulovat Anglii. Velká kvalita, silný tým, pět gólů. Pro nás je to trošku kruté. Ačkoliv naši hráči dostali pět gólů, myslím, že celý zápas pracovali. Nicméně jsme dělali hloupé chyby. Dostávali jsme nešťastné a kuriózní branky. Věřím ale, že se z toho otřepeme, a naopak nás to posílí," dodal Šilhavý.

Vylepšit si náladu budou mít čeští reprezentanti možnost následující úterý, kdy je v Praze čeká přátelské utkání. Nebude to však nic jednoduchého, střetnou se s Brazílií.
Co se týká pokračování kvalifikace ME, musíme si počkat na červen, kdy se český výběr střetne vždy v domácím prostředí s Bulharskem (7. 6.) a Černou Horou (10. 6.).

Branky: 24., 62. a 68. Sterling, 45.+2 Kane z pen., 84. vlastní Kalas. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Kadeřábek, Schick. Diváci: 82 575.

Anglie: Pickford - Walker, Keane, Maguire, Chilwell - Alli (63. Rice), Dier (17. Barkley), Henderson - Sancho, Kane, Sterling (70. Hudson-Odoi). Trenér: Southgate.
Česko: Pavlenka - Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák - Souček, Pavelka - Gebre Selassie, Darida (67. Masopust), Jankto (46. Vydra) - Schick (82. Škoda). Trenér: Šilhavý.