reklama

Česká gólmanská škola má pořád svou kvalitu

09.08.2018
Fotbaloví nadšenci se konečně dočkali, o víkendu se rozjede Premier League nebo-li první anglická fotbalová liga. Čeští milovníci tohoto sportu budou jistě nejvíce sledovat výkony brankáře Petra Čecha chytajícího za londýnský Arsenal. A právě na české brankáře působící v anglické fotbalové lize se dnes v Magazínu zaměříme.

Česká brankářská škola měla v Anglii vždy dobrý zvuk. Zde je žebříček našich nejlepších gólmanů chytajících na britském ostrově.

1. Petr Čech (405 zápasů v Anglii) - Přes Plzeň, Blšany, Spartu a francouzské Rennes se ve dvaadvaceti letech přemístil do Chelsea. S tímto klubech získal spoustu úspěchů. Čtyřikrát vyhrál Premier League, má ve sbírce stejný počet titulů z Anglického poháru a především s Chelsea triumfoval v roce 2012 v Lize mistrů. Před třemi lety se přemístil do nedalekého Arsenalu. Hlavním důvodem bylo to, že přišel o pozici brankářské jedničky, poté co se z hostování vrátil do klubu Belgičan Thibaut Courtois. V klubu "Kanonýrů" už tolik úspěchů nedosahoval, jen jednou vyhrál Anglický pohár. V současné chvíli musí opět bojovat o místo jedničky poté, co klub koupil z Leverkusenu Bernda Lena. 36letý Čech měl nabídky z italských klubů (Neapol a AS Řím), avšak rozhodl se, i kvůli rodině, zůstat v Anglii.

2. Luděk Mikloško (372 ukání v Anglii) - tento prostějovský rodák hrál v Československu za Cheb a Ostravu, poté se už přemístil na britské ostrovy. Osm sezon odehrál v londýnském West Hamu. Poslední tři roky kariéry strávil v Queens Park Rangers, což je také londýnský klub.

3. Pavel Srníček (201 zápasů v Anglii)  - Další gólman, který má za sebou působení v Baníku Ostrava. V roce 1991 odešel do Newcastle United, kde odehrál 149 zápasů. Poté se přemístil do Sheffield Wednesday (44). vyzkoušel si i dres Portsmouth FC či West Hamu United, aby se pak na dva zápasy vrátil do Newcastlu.

4. Jan Stejskal (108 utkání v Anglii) - Stejně jako Petr Čech i Stejskal nosil na sobě dres pražské Sparty. Určitě je zajímavostí, že po návratu z Anglii chytal za největšího letenského rivala, za Slavii... A stejně jako Luděk Mikloško i on působil v Queens Park Rangers, což byl jeho jediný klub v Anglii.

5. Radek Černý (89 zápasů v Anglii) - A do třetice Queens Park Rangers. Černý si udělal v české lize dobré jméno především ve slávistickém dresu, kam se i na konci kariéry na chvíli vrátil.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz