Češi opět bez medaile. Přesto odjíždějí z MS se ctí

26.05.2019
Oproti semifinále s Kanadou dnes předvedli čeští hokejisté proti ruskému výběru v boji o třetí místo lepší partii. Byli hvězdné sborné vyrovnaným soupeřem a o vítězi doslova rozhodlo štěstí, jak už to v samostatných nájezdech bývá.

ČR - Rusko 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)

Dá se říci, že Češi byli v první třetině lepší, přesto to byli oni, kdo jako první inkasoval. Ve 13. minutě otevřel skóre Grigorenko.
Avšak neuběhla ani minuta a bylo srovnáno. Sklenička poslal přes celé kluziště pěknou přihrávku na Řepíka, který ruského brankáře překvapil střelou mezi betony.
Následné šance Grigorenka a Voráčka nedospěly do úspěšného zakončení, až Kubalíkova trefa v 19. minutě do horního růžku znamenala opět změnu skóre.
Jenže v první minutě druhého dějství bylo znovu srovnáno. Zasloužil se o to Anisimov.
Během druhé třetiny měli hráči možnosti dostat svůj tým do vedení, ale např. Gusevova střela se jen otřela o horní tyčku a puk vyslaný z Kovářovy hole se zastavil na brankové čáře...
Ve třetí třetině předváděli oba brankáři (Hrubec a Vasiljevskij) skvělé zákroky, takže ani vyhlášení borci (Voráček, Ovečkin či Malkin) neměli možnost změnit skóre.
Na řadu tak přišlo prodloužení, v kterém hrají týmy tři na tři. Opět se oba fanouškovské tábory chvílemi už zvedaly ze sedadel, že si zakřičí gól, ale nakonec si zase diváci smutně sedali.
O držitelích bronzu tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Ty se našim hokejistům vůbec nevyvedly, neuspěli postupně Vrána, Kubalík, Kovář ani Hronek. U Rusů se trefil jen Kovalčůk, což ale nakonec bohatě stačilo k vítězství.

Češi tak už čekají na medaili sedm let...

"Jsem spokojený s bojovností týmu, předváděli jsme kvalitní hokej celý turnaj. Je to asi nejhorší porážka. Těžko hledám slova. Měli jsme 50 střel na bránu, bolí to hodně. Byl to asi nejkvalitnější hokej, jaký jsme předváděli za poslední léta," řekl zklamaný kapitán Jakub Voráček.

Branky a nahrávky: 14. Řepík (D. Sklenička, Rutta), 19. D. Kubalík (Jan Kovář, Gulaš) - 13. M. Grigorenko (Sergačov), 21. Anisimov (Gusev), rozhodující sam. nájezd Kovalčuk. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Kaukokari (Fin.) - Malmqvist (Švéd.), Oliver (USA). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 9085.

Česko: Hrubec - Rutta, D. Sklenička, Gudas, Kolář, Hronek, D. Musil, Zámorský - Řepík, T. Zohorna, H. Zohorna - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - J. Voráček, Simon, Frolík - Palát, Faksa, Jaškin - J. Vrána. Trenéři: Miloš Říha, Robert Reichel a Karel Mlejnek.

Rusko: Vasilevskij - Orlov, Zajcev, Gavrikov, Sergačov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, M. Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Plotnikov, Andronov, Kovalčuk - Barabanov. Trenéři: Ilja Vorobjov, Anvar Gatijatulin, Alexej Kudašov a Alexej Žamnov.