reklama

Bude Sparta zase železná? A potvrdí Baník skvělý podzim?

07.02.2019
Kdo by před začátkem letošní fotbalové sezony tipoval, že po 19ti kolech bude Baník Ostrava na třetím místě a ještě k tomu dva body před Spartou, asi by byl považován za blázna. Jenomže ona je to skutečnost. Zatímco Baník prožil úžasný podzim, Sparta nadále pokračuje v blamáži...

Ostrava šla do sezony s cílem skončit do desátého místa. Kdyby nyní tento cíl zopakovala, byla by alibistou, takže.... "Na jaře na nás budou všichni více nachystaní. Nebude to jednoduché, ale věřím, že si s tím poradíme a že se v té první šestce udržíme," podotkla největší hvězda týmu Milan Baroš.
Právě tento útočník nemohl na podzim do několika zápasů kvůli zranění či trestu za nešetrný zákrok na soupeře a následné slovní extempore vůči rozhodčímu nastoupit. Ale tým se semkl a dokázal i bez svého kapitána svou sílu. Až se chvílemi zdálo, zda není pro tým lepší hrát bez tohoto bývalého hráče Liverpoolu a dalších evropských klubů..
Avšak je pravděpodobné, že Baroš naskočí o víkendu do prvního jarního prvoligového zápasu. "Cítím se dobře. Přípravu jsem měl po domluvě s trenérem trochu upravenou, protože na umělce bych nechal achillovky, lýtka a byl bych půl roku mimo. Místo toho jsem hodně běhal s kondičním koučem, což bylo fajn," podotkl Baroš pro Sport.cz.
Baník do kádru příliš nezasahoval, vždyť proč také, když se mu na podzim mimořádně dařilo. Jedinou větší posilou je srbský útočník Nemanja Kuzmanović, který přišel od rivala z Opavy. "Pro mou kariéru je to krok dopředu. Baník hraje na špici a je tady šance dosáhnout ještě na nějaký úspěch," podotkl 29letý hráč.

Úspěch by potřebovala i Sparta Praha. Po tragické sezoně 2017/2018 se zdálo, že už nemůže být hůře. Ale může... Vše začalo vyřazením v kvalifikaci Evropské ligy neznámou srbskou Suboticou, poté se pakoval trenér Pavel Hapal. Jeho místo zaplnil Zdeněk Ščasný. Zpočátku se mu povedla s týmem vítězná série, pak ale tým znovu spadl do mizérie, z které se do konce podzimní části nevzpamatoval. Výsledkem je to, že na svého odvěkého rivala ze Slavie ztráci borci z Letné neskutečných 17 bodů! Ščasný však tuto potupu překvapivě přežil. Avšak v klubu a i v kádru došlo ke změnám. Velkou pravomoc při budování týmu dostala sparťanská legenda Tomáš Rosický. A následně začalo posilování kádru.
I když se podle Rosického slov bude Sparta snažit postupně zase kádr "počešťovat", přece jenom dorazil na Letnou švédský záložník David Karlsson. Pak už ale přece jenom Sparta lovila v českých vodách. Z Jablonce si vzala dvojici obránců Matěje Hanouska a Davida Lischku. Jenže u druhého jmenovaného zjistili následně lékaři, že má jisté problémy se srdcem, takže nakonec z jeho angažmá ve Spartě sešlo a nyní hráč přemýšlí, co dál... Operace? Ukončení kariéry?
To už ale ve Spartě byl v přípravě Martin Hašek, který na podzim hrál za Bohemians 1905. Po nečekaném odchodu Nicolae Stanciua by právě tento středopolař mohl zastoupit jeho místo. I když je pravda, že Hašek není takový hračička jako rumunský špílmachr, možná však díky němu se Sparta vrátí ke hře, která jí v dřívějších letech dělala silnější, nekompromisnější a především Železnou...
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz