reklama

Brückner - jasná trenérská jednička. Zato Jarolím je hrobařem české reprezentace

11.09.2018
Ještě než svaz vybere nového reprezentačního trenéra, pojďme se podívat na žebříček našich lodivodů u A-týmu.

Karel Brückner - Kde jsou ty časy, kdy se o českém týmu říkalo, že hraje jeden z nejhezčích fotbalů na světě. Jména jako Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický, Karel Poborský, Petr Čech, Vladimír Šmicer, Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Marek Jankulovski, Zdeněk Grygera či Jan Koller byli pojmy, které tady asi dlouho mít nebudeme. Ale hvězdy samy o sobě nic nemusí znamenat, pokud nemají nad sebou lodivoda, kterým jim dá ten správný směr, jak plout po nebeské fotbalové zářivé obloze. A tihle hráči to dokázali i díky Karlu Brücknerovi. A může nás jenom mrzet, že jim nevyšlo semifinále na EURU 2004, protože ten titul byl tak blízko. Brücknerovi se pak s týmem ještě povedlo o dva roky později postoupit na MS, ale tady byla konečná už základní skupina. Avšak od té doby se český tým na světový šampionát nedostal...

Dušan Uhrin - I když tento trenér, který byl spjat se sparťanskými úspěchy (s letenským klubem se dostal až do semifinále v PMEZ) dosáhl s reprezentací na ME na stříbrnou příčku, přece jenom ho zařazujeme až na druhé místo, přece jenom Brücknerův tým hrál hezčí fotbal. Uhrinův tým se zaměřil především na defenzívu, ale samozřejmě uměl i útočit, bez toho by se těžko dostal až do finále. Uhrinovi se povedlo složit tým zkušených hráčů (Kadlec, Kuka či Kubík) s vycházejícími hvězdami (Nedvěd, Poborský nebo Šmicer).

Michal Bílek - Fotbal jeho týmu fanoušky příliš nebavil, je však nutné uznat, že se mu s mužstvem povedlo dostat do čtvrtfinále na evropském šampionátě 2012. Co bychom za to nyní dali...

Josef Chovanec - Dušana Uhrina vystřídal další velký sparťan. Chovancovi se povedlo bez ztráty bodu postoupit na evropský šampionát v roce 2000. Tam se však náš tým po porážkách ve skupině s Nizozemím a Franciií (výhra nad Dánskem už nic neřešila) rychle rozloučil.

Pavel Vrba - stvořitel plzeňských úspěchů u reprezentace tolik nezářil, jak fanoušci a svaz doufali. Sice se dostal s týmem na ME 2016, ale po porážkách se Španělskem a Tureckem odjel tým domů už po základní skupině. A Vrba se přes Rusko opět vrátil do Plzně. A znovu s ní slaví úspěchy, získal s týmem titul a přímý postup do Ligy mistrů.

Během 25 let se u reprezentace mihli na jeden či několik zápasů Petr Rada, František Straka, Ivan Hašek či Josef Pešice a ty nemá cenu příliš hodnotit. Zkrátka se v našem žebříčku umístili na 6. - 9. místě.

Poslední je jednoznačně Karel Jarolím - Poslední dva zápasy (porážky s Ukrajinou 1:2 a Ruskem 1:5) ukázaly jasně, proč je tento kouč na chvostu tohoto žebříčku. Nenaučil svůj tým, aby dominoval. Když už bylo české mužstvo v pozici outsidera, nevysvětlil hráčům, jak hrát na brejky. Strategie, taktika? Pro Jarolíma naprosto cizí slova. Jeho fotbal byla kopaná na náhodu. A na vymlouvání se, že jsou opory zraněné. Ať už místo něj přijde kdokoliv, horší už to být nemůže...Až tak hluboko český fotbal pod jeho vedením skončil. A nejde se donekonečna vymlouvat na to, že už nemáme Nedvědy, Rosické, Poborské a Kollery. Pro Jarolíma to měla být výzva zvládnout to i bez hvězd. Nedokázal to, protože zkrátka není dost dobrý na to být reprezentačním trenérem, svazoví činovníci nad tím dlouho zavírali oči. I oni jsou jasnými viníky současné situace.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz