reklama

Sparta slaví 125 let od založení. Její současné výkony však nejsou hodny slavné historie

17.11.2018
Tento týden si připomínáme nejenom výročí Sametové revoluce, ale nesmíme zapomenout i na vznik fotbalového klubu Sparta Praha, který si v těchto dnech připomíná tento slavný okamžik. V podstatě je to důležitý mezník i pro věčného rivala Slavii. Protože kdyby nebylo Sparty, nebyla by svým způsobem slavná Slavia. A obráceně.

Sparta se ale na začátku svého vzniku jmenovala úplně jinak - Athletic Club Královské Vinohrady. Za několik měsíců ale představitelé klubů se inspirovali bojovníky z bájného starořeckého státu a dali svému celku název Sparta.
Zajímavostí určitě je, že Sparta Praha je druhým nejstarším českým klubem v naší kopané. Prvenství patří klubu FK Loučeň, který vznikl o několik měsíců dříve. Kde je mu ale dnes konec...
První titul získala Sparta v roce 1912, mimochodem druhá skončila v tomto ročníku Slavia. Od té doby získali Sparťané dalších 36 titulů, čímž vévodí historické tabulce.

Sparta zažívala slavné období v meziválečné éře. Nejenom že získala sedm ligových titulů, ale i vyhrávala skoro všechno v Evropě, avšak i v Americe, kam vycestovala. Dvakrát zvítězila v Středoevropském poháru, což byl předchůdce pozdějšího Poharu mistrů evropských zemí či současné Ligy mistrů. V té době dostal klub přezdívku "Železná Sparta". Do této doby patří slavná jména jako Karel Pešek-Káďa či Oldřich Nejedlý.
Další slavná éra pak nastala v 60. letech. Zde můžeme zmínit jména jako Andrej Kvašňák či Václav Mašek.

Poté ale nastala určitá doba útlumu, která vygradovala dokonce v roce 1975 k sestupu do druhé ligy. Hned za rok se ale Sparta vrátila mezi prvoligovou smetánku.

Mezi léty 1984 až 2001 získal klub z Letné patnáct titulů, z čehož vyplývá, že jen třikrát v tomto období zůstala bez prvenství. Ani zde nemůžeme zapomenout zmínit některá jména - Jan Berger, Josef Chovanec, Ivan Hašek, Tomáš Skuhravý, Lumír Mistr, Václav Němeček, Horst Siegl či Jiří Novotný. Kromě titulů zazářila Sparta i v nultém ročníku Ligy mistrů, když např. doma jasně herně převálcovala Barcelonu.

Od roku 2001 však suverenita Sparty pomalu uvadá, do letošního roku získala už "jen" dalších pět titulů. Naposledy získali sparťanští fotbalisté titul před pěti lety, což znamená v době, kdy slavili 120 let od založení klubu.

Současná Sparta oslaví výročí až příští týden v domácím prvoligovém zápase proti Jablonci. Sparťanští hráči obléknou speciální černé dresy s velkým bílým S na hrudi a se šněrováním u krku.
Během poločasové přestávky se uskuteční křest knih Andreje Kvašňáka a nové edice Železné Sparty.
A to není vše, do Síně slávy bude uveden Arnošt Pazdera, který byl slavným útočníkem z padesátých a šedesátých let minulého století.
Autor: Alex Neugebauer/DomácíSport.cz